Musaka arabe: Pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme

Musaka arabe: Pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme

Herën tjetër kur dëshironi musaka të shijshme, provoni ta gatuani sipas kësaj recete:

– 500 g mish të bluar viçi,
– 1.5 kg patëllxhanë,
– 5 speca të kuq,
– 4 domate,
– 2 speca djegës,
– 1 tufë majdanoz,
– 1 qepë,
– 1 karotë,
– një filxhan verë të bardhë,
– piper,
– kripë.

Përgatitja:

Fërgoni qepën, specin djegës dhe karotën. Shtoni mishin e bluar, domatet e grira imët, piperin dhe kripën.

Zieni mishin e bluar, 2 domatet e grira imët, piperin dhe kripën. Zieni derisa mishi të jetë gati dhe hiqeni nga zjarri.

Shtoni majdanozin e grirë imët. Patëllxhanët qëroni dhe pritni në rrathë dhe fërgoni pak.

Në fund të tiganit në të cilin keni qitur vaj radhisni patëllxhanin, qitni mishin e fërguar, specat e grirë dhe dy domatet e tjera të prera në kube apo në rrathë.

Qitni sipër musakasë verën e bardhë, mbulojeni me folie dhe piqeni në furrën e nxehur në 200 gradë rreth 50 minuta.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Korrik 10, 2018 22:38
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
12°
10°
Wed
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...