Omëletë franceze

Omëletë franceze

Përbërësit:

– 5 vezë
– 200g kërpudha
– 2 lugë çaji salcë djathi
– Pak qepë
– 200g djathë
– Kripë dhe piper
– Mund të shtoni edhe përbërës tjerë, varësisht nga shija që e keni – si p.sh. domate, qepë, proshutë, etj.

Instruksionet:

– Rrihni vezët
– Kombinoni vezët me salcë djathi dhe përzieni
– Shtojeni kripën, piperin dhe qepën
– Grijeni djathin
– Në një tigan, skuqni kërpudhat derisa të mbesin pa lëngun e tyre
– Përzierjen e vezëve hidheni mbi kërpudha. Mos i përzieni, por skuqeni vetëm njërën anë
– Hidheni përmbi djathin e grirë
– Ndërrojeni anën e omëletës që të skuqet ana tjetër
– Transferojeni në pjatë dhe shijojeni!

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Korrik 12, 2019 22:46

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA