Opozita do ta “prish” marrëveshjen me Greqinë

Opozita do ta “prish” marrëveshjen me Greqinë

Vetëm dy minuta pas marrjes së marrëveshjes, Presidenti Gjorgji Ivanov ndaloi takimin me Kryeministrin Zaev dhe Ministrin Dimitrov. Zaev u takua gjithashtu me Mickoski, i cili njoftoi një luftë me të gjitha mjetet ligjore dhe demokratike kundër marrëveshjes së arritur, përcjell FLAKA.

Kryeministri Zoran Zaev u takua sot me Presidentin Gjorge Ivanov dhe udhëheqësin e opozitës, Hristijan Mickoski, të cilëve u është prezentuar marrëveshja për zgjidhjen e mosmarrëveshjes së emrit me Greqinë. Ndryshe nga takimi me Ivanovin, i cili zgjati vetëm dy minuta, takimi me Mickoski ishte pak më i gjatë.

Pas takimit, Miskovski, i cili më parë u takua me kreun e shtetit, tha se ai mori marrëveshjen nga kryeministri dhe se pritet një konsultim më i gjerë në periudhën e ardhshme. Miskovski tha se qeveria do të deklasifikojë marrëveshjen nesër në një seancë dhe kështu marrëveshja do të vihet në dispozicion të publikut.

“Nuk kishte momente të reja që mund t’i tregonim njëri-tjetrit me Kryeministrin. Kam kërkuar një takim për të marrë marrëveshjen, pasi ta analizojmë atë brenda me të gjitha organet e partisë, do të bëjmë thirrje për konsultime me KOM, BFI dhe ASHAM, me këtë marrëveshje ASHAM nuk mund të ketë të njëjtin emër, por do të duhet të ndryshohet. Ne duam konsultime me grupe të tjera shoqërore në Republikën e Maqedonisë, ne dëshirojmë një spektër më të gjerë mendimesh “, tha kreu i VMRO-DPMNE, duke shtuar se kjo marrëveshje është një kontratë për kapitulimin e Maqedonisë.

Mickoski sot kërkoi dorëheqje të parevokueshme nga ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov, i cili, siç tha, është pjesëmarrës në kapitullimin e Maqedonisë.

Më herët, qeveria tha se Kryeministri Zaev dhe ministri i jashtëm Dimitrov kishin një përpjekje konstruktive për të paraqitur dhe diskutuar përmbajtjen e marrëveshjes, por Presidenti Ivanov e ndërpreu dhe e braktisi takimin dhe refuzoi të diskutonte atë që thuhej, “përfitimet e kësaj marrëveshje historike për të ardhmen e Maqedonisë “.

Sipas deklaratave zyrtare të Kryeministrit të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, emri i ri i Maqedonisë – Republika e Maqedonisë Veriore (Republic of North Macedonia), me përkthim në të gjitha gjuhët, është rënë dakord për përdorim të përgjithshëm dhe do të specifikohen me një amendament të Kushtetutës.

Nga ana tjetër, Ivanovi insiston në një zgjidhje që nuk do të shkaktonte ndryshime kushtetuese. Ditën e djeshme, Presidenti maqedonas vlerësoi se çështja e emrit u zgjidh me telefon dhe me një marrëveshje personale midis kryeministrave të të dy vendeve. FLAKA

 

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 13, 2018 22:00
Loading...

PUBLICITET