Pas disa dekadash pritje, muslimanët në Athinë bëhen me xhami

Pas disa dekadash pritje, muslimanët në Athinë bëhen me xhami

Pa minare ose kupolë, struktura ngjyrë bezhë, drejtkëndëshe në një zonë të dikurshme industriale nuk ka asnjë prej hirit të zbukuruar tipik të vendeve islamike të adhurimit. Por për muslimanët e Athinës, ajo është rezultat i një beteje të gjatë dhe xhamia e parë zyrtare e qytetit në më shumë se 180 vjet. Autoritetet greke thanë të premten se Athina do të hapë xhaminë e parë zyrtare, ndoshta deri në shtator, kur projekti i ndërtimit prej 850,000 euro ($ 967,000) të përfundojë shkruan Reuters.

Megjithëse ekzistojnë xhami në pjesë të tjera të Greqisë, kryeqyteti nuk ka pasur një xhami formale që nga koha kur pushtoi osmanët në vitin 1833 dhe disa prej të cilëve që kanë mbetur janë rikonstruktuar.

“Së shpejti lutjet e para do të bëhen nga imami. Shpresojmë se mund të bëhet deri në shtator,” u tha gazetarëve ministri i arsimit Kostas Gavroglou.

Të penguar nga burokracia, një krizë financiare, një popullsi ortodokse dhe opozita kryesisht mbizotëruese nga ngritja e së djathtës ekstreme të vendit, marrja e miratimit për xhami mori vite, duke i detyruar myslimanët të luteshin në vende të improvizuara të përshkuara në të gjithë qytetin, duke filluar nga ato të mbushura me njerëz bodrumet apo magazinat e errëta.

“Kjo është si një ëndërr e vërtetë,” tha Ashir Haider, një zëdhënës i komunitetit musliman shiit në Athinë.

Më shumë se 200,000 myslimanë nga vendet, përfshirë Pakistanin, Sirinë, Afganistanin dhe Bangladeshin jetojnë në kryeqytetin grek, sipas grupeve muslimane. Greqia ka komunitetin e vet mysliman i cili përfaqëson rreth 2% të popullsisë që jeton kryesisht në veri, ku ata kanë xhamitë e tyre.

Përpjekjet gjatë viteve për të ndërtuar një xhami në Athinë shkaktuan protesta nga grupet e vogla në të djathtën ekstreme; një distancë e shkurtër nga xhamia, graffiti të shkurtazuar në një mur lexoni “Islam Out”.

Mohammad Irfan, i cili përfaqëson një grup të komunitetit mysliman në qytetin e afërt të Megara, tha se pamja nuk ishte gjithçka. “Nuk duket si një xhami. Por ajo që është e rëndësishme është se ka një vend për ne që të lutemi,” i tha ai Reuters.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 8, 2019 20:12

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...