Qoftere nga patatet në çast: Asgjë si receta e vjetër e gjyshes

Qoftere nga patatet në çast: Asgjë si receta e vjetër e gjyshes

Provojeni, me siguri do t’ju pëlqejë

Përbërësit:

– 3 patate të mëdha;
– 3 lugë thërrmija buke;
– 1-2 vezë;
– kripë;
– piper;
– fletë majdanozi;
– pak spec të bluar;
– 3 thelpinj hudhre;
– 1 qepë.

Përgatitja:

Patatet pastroni, grini në rende, qitni kripë dhe ujë derisa të fundosen.

Lini 10 – 15 minuta dhe pastaj kulloni.

Shtoni hudhrën dhe qepën të grira imët, specin e bluar, piperin, vezët, thërrmijat e bukës dhe fletët e grira imët të majdanozit.

Të gjitha përzieni mirë.

Bëni qoftere të vogla me shuplaka, kaloni sërish nëpër thërrmija buke dhe fërgoni në vaj në zjarr mesatar derisa të skuqen.

Nxirrni dhe qitni në leckë letre.

Ju bëftë mirë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 7 Gusht, 2019 22:41

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.