Receta për sheqerpare pa vezë

Receta për sheqerpare pa vezë

Përbërësit

250 gr margarinë
200 ml vaj
½ gotë sheqer
gota miell
1 pluhur për pjekje

SHWRBETI:
gota sheqer
gota ujë

Hapat:
1
Shkrijmë margarinën,shtojmë vajin dhe sheqerin dhe përziejmë.

2
Shtojmë miell të përzier me pluhurin për pjekje.

3
Përziejmë duke shtuar miell derisa të bëhet një brumë i fortë.

4
Nga brumi marrim masën me dorë sa arra dhe pasi e bëjme në formë topthi e qesim në tepsi të lyer me pak vaj.

5
Shtypim pak me gisht në mes,do të pëlcasin nga pak por prapë do të jetë në regull.

6
Pjekim në 180 gradë për 20 minuta.

7
Ne ndërkohe ziejmë shërbetin dhe lëmë anash.

8
Pasi të piqen sheqerparet dhe të ftohen shtojmë shërbetin e nxehtë,pak nga pak dhe i lëmë të ftohen.Servirim të ftohta sipas dëshirës me sytliash etj

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shtator 13, 2017 18:33

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Moti sot
6°
2°
Sun
-2°
Mon
-1°
Tue
-2°
Wed

ARKIVI I LAJMEVE