Sallatë barbuni me finok

Sallatë barbuni me finok

Përbërësit:

▪ 12 barbun mesatarë
▪ 1 finok
▪ 1 shegë
▪ 1 tufë aragulla
▪ portokall

Përgatitja:

Qëroni barbunët dhe prisni 12 fileto të plota. Lani finokun dhe priteni hollë nga baza, duke e mbajtur në ujë të ftohtë.

Futeni sallatën e finokut në tas dhe përziejeni me aragulla dhe shegë.

Marinojeni me vaj të cilësisë së pare dhe kripë e piper mjaftueshëm.

Skuqeni barbunin me gjalpë në tigan që nuk ngjit dhe shuajeni me verë të bardhë.

Vendosni mbi një fetë portokalli sallatën e finokut, duke krijuar një formë ylli me tre filetat e barbunit dhe marinojini me uthull balsamike dhe disa kokrra shegë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shkurt 9, 2019 21:28

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.