Sallatë kremoze me salcë pesto

Sallatë kremoze me salcë pesto

Këtë pjatë mund ta shërbeni si sallatë të ftohtë ose si pjatë kryesore.

Përbërësit:

250 gr makarona

2 lugë gjelle pesto borziloku

200 ml ajkë të thartë/shtalpë

100 gr djath feta

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle domate të thara

1 filxhan gjethe borziloku

kripë dhe piper i zi.

Udhëzimet

Fillimisht, nëse djathi feta është shumë i njelmët, atëherë mos hidhni shumë kripë tek uji ku do të zieni makaronat.

Në një enë bëni bashkë peston, shtalpën dhe vajin e ullirit. Në këtë përzierje shtoni makaronat e ziera dhe të ftohura.

Shtoni djathin e thërmuar, borzilokun e grirë dhe domaten e tharë.

Në fund trazojini mirë të gjitha dhe shërbejini si një drekë të thjeshtë vere ose si sallatë shoqëruesepër njërin nga vaktet kryesore të ditës.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Prill 13, 2019 23:03
© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.