SHBA akuzon Iranin për shantazh bërthamor

SHBA akuzon Iranin për shantazh bërthamor

Plani i Iranit për të kaluar kufijtë për pasurimin bërthamor është një “nënçmim nuklear” dhe duhet të përgjigjet nga presioni ndërkombëtar në rritje, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Shtëpisë së Bardhë Gareth Marquis.

“Planet e pasurimit të uraniumit nga ana e Iranit janë të mundshme vetëm pasi një marrëveshje e tmerrshme bërthamore i ka lënë të paprekur aftësitë e tyre”, shtoi ai.

Sipas tij, presidenti Donald Trump e ka bërë të qartë se kurrë nuk do ta lejojë Iranin të zhvillojë armë bërthamore.

Ndryshe, Irani paralajmëroi sot se në dhjetë ditët e ardhshme do të thyejë nivelin e rezervave të uraniumit, të cilat përcaktohen nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 17, 2019 21:46

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR
Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA