Të huajt japin mbështetje, Maqedonisë i mbetet të votojë

Të huajt japin mbështetje, Maqedonisë i mbetet të votojë

Mbështetje për marrëveshjen me Greqinë mbi emrin dhe referendumin më 30 shtator u dha nga diplomatët e lartë që po vizitojnë Maqedoninë. Në takimet me udhëheqjen politike, ata i mirëpritën hapat e vendit për t’u integruar në BE dhe NATO. Për vizitë në Maqedoni është Shefja e Diplomacisë Europiane Federica Mogherini, Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Aaron Ves Mitchell dhe Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, përcjell FLAKA.

Çelësat për të ardhmen evropiane janë në duart e popullit tuaj, mos humbisni një mundësi historike, tha shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini gjatë vizitës në Shkup. Ajo tha se dyert e BE-së janë të hapura.

“Kujtoni kur më 30 shtator do të shkosh dhe të votoni në referendum që ju mbani çelësat e së ardhmes tuaj në duart e juaja dhe askush tjetër nuk mund ta bëjë këtë për ju. Ju nuk mund të përballoni të heshtni dhe të humbni mundësinë për të shprehur se çfarë lloj të ardhmeje ju dëshironi për vendin tuaj”, tha Mogherini.

Ndihmëssekretari i Shtetit i SHBA për Çështjet Evropiane dhe Euroaziam Aaron Ves Mitchell, pas takimit me ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov, tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht Marrëvshjen e Prespës dhe pret që ajo të zbatohet në mënyrë që ta mirëpres Maqedoninë si vendin e 30-të anëtar i NATO-s.

“E dimë se duhej shumë punë dhe kompromise në të dy anët. Rruga ishte 27 vjeçare për të arritur këtu. Ne gjithashtu diskutuam hapat e ardhshëm që nevojiten. Ne ju japim mbështetje të madhe, por më në fund ky është një vendim që vetëm maqedonasit mund të sjellin për vete. Amerika ka një interes në Ballkanin Perëndimor dhe është e angazhuar për stabilitetin dhe prosperitetin e këtij rajoni shumë të rëndësishëm”, tha Mitchell.

MPJ tha se diskutuan perspektivat euroatlantike të Maqedonisë, si dhe situatën aktuale politike në vend dhe në rajon.

“Anëtarësimi i merituar i Aleancës do të kontribuojë ndjeshëm në ndërtimin e një republike të begatë dhe të sigurtë të Maqedonisë, e cila do të jetë e rëndësishme për të gjithë rajonin”, ka thënë Dimitrov, njoftojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Mitchell sot në Kuvend tu takua me kryetarin Talat Xhaferi dhe përfaqësuesit e grupeve parlamentare. Ai u takua edhe me përfaqësuesit e komunitetit të biznesit.

Pasdite e vonë në Qeverinë Mitchell takoi gjithashtu Kryeministrin Zaev.

Vizita e Mathis është një sinjal i madh

Vizita e Mitchell vjen vetëm disa ditë para se Sekretari i Mbrojtjes i SHBA James Mathis njoftoi vizitën.

Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A.-së James Mathis njoftoi se do të vizitojë Maqedoninë për “shumë qartë” për të vënë në dukje qëndrimet e SHBA ndaj agresionit rus.

“Unë do të shkoj të vizitoj miqtë tanë maqedonas në një udhëtim shumë të shkurtër dhe do të bëj të qartë se jemi me popullin maqedonas”, tha Mathis në Pentagon, duke argumentuar se ai është i shqetësuar se Rusia mund të përpiqet të ndërhyjë në Maqedoni ashtu si në Malin e Zi para se të hyjnë në NATO vitin e kaluar.

Vizita e Mathis është e një rëndësie të madhe për Maqedoninë, thonë autoritetet maqedonase.

“Është një sinjal i madh se kjo është e rëndësishme për Uashingtonin, sepse interesi kryesor i Uashingtonit në Ballkan është stabiliteti dhe nuk ka probleme të reja”, tha ministri Nikolla Dimitrov.

Një temë e diskutimit midis shefit të diplomacisë evropiane, Federica Mogherini dhe mikpritësve të saj, është e ardhmja e marrëdhënieve midis BE dhe Maqedonisë. Para se të bashkohej me vendin, përsëri përshëndeti “marrëveshjen historike” të arritur me Greqinë mbi emrin dhe shprehu mbështetjen e BE-së për Maqedoninë.

Bushati – Marrëveshja me Greqinë është e rëndësishme edhe për rajonin

Në vizitë zyrtare në Maqedoni sot ishte edhe Ministri për Evropën dhe Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati. Bushati tha se Marrëveshja midis Maqedonisë dhe Greqisë është e rëndësishëm jo vetëm për të dy vendet, por për të gjithë rajonin.

“Unë dua të bashkohem me zërat e të gjithë miqve të vendit tuaj, të gjithë qytetarëve të vendit tuaj, veçanërisht të shqiptarëve që jetojnë këtu për të dhënë mbështetje për Marrëveshjen historike të Prespës, sepse pavarësisht nga ajo që Marrëveshja zgjidhë çështje të hapura midis dy vendeve, është me rëndësi të jashtëzakonshme për stabilitetin demokratik të rajonit tonë, si dhe për perspektivën tonë të përbashkët euroatlantike, prandaj dëshiroj Maqedoninë më të mirë më 30 shtator”, tha Bushati pas takimit të sotëm me ministrin e jashtëm Dimitrov.

Në ditët e kaluara, Maqedonia mori mbështetje të fortë diplomatike përpara referendumit.

Vendi u vizitua nga kancelarja gjermane Angela Merkel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, kancelari austriak Sebastian Kurz, ministri i jashtëm i Luksemburgut dhe Hollandës Zhan Asselborn dhe Stefan Blok, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Të gjithë ata kërkuan dalje për në referendum. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shtator 13, 2018 21:33
Loading...