Thaçi: Do të bëjmë përpjekje maksimale për përafrim të qëndrimeve

Thaçi: Do të bëjmë përpjekje maksimale për përafrim të qëndrimeve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaron se do të bëjë të gjitha përpjekjet që të përafrohen qëndrimet me Serbinë, në interes të arritjes së marrëveshjes.

E ka ripërsëritur nga Brukseli teksa ka hyrë në ndërtesën ku pritet të ndodh takimi me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq, se arritjen e një marrëveshje që sjell njohjen reciproke e mbështet përveç BE-së edhe SHBA-ja.

Ai ka deklaruar për KosovaPress se nuk do ta ketë aspak të lehtë në takimin që pritet të mbahet.

Thaçi: Do të bëjmë përpjekje të përafrojmë qëndrimet

Video

E di se nuk do të jetë e lehtë, përkundrazi ka vështirësi, ka pengesa, ka ballafaqime, por arritja e marrëveshjes është mundësia më e mirë për të lëvizur përpara drejt perspektivës evropiane të dy vendeve për popujt tanë. Prandaj do të bëjmë të gjitha përpjekjet maksimale që të përafrojmë qëndrimet në interesin e arritjes së marrëveshjes. Kjo është një mundësi e radhës e realizuar dhe e udhëhequr nga zonja Mogherini, nga BE, me mbështetjen e plotë të ShBA-së, prandaj edhe synimi i Kosovës është që të ndërtojë miqësi të mirë me te gjitha vendet, në kuadër të kësaj edhe me Serbinë, në mënyrë që të lëvizim drejt NATO-s, drejt BE-së dhe të hapim perspektivën globale për shtetin e Kosovës”, ka thënë Thaçi.

Ky ëhstë takimi i katër i procesit final të mundësisë së arritjes së një marrëveshje ne mes Kosovës dhe Serbisë, marrëveshje kjo obligative për të dyja vendet në rrafshin ndërkombëtar.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Nëntor 8, 2018 20:00
Loading...

ARKIVI I LAJMEVE