Thaçi: Marrëveshja mes Athinës e Shkupit ndihmon integrimin e rajonit

Thaçi: Marrëveshja mes Athinës e Shkupit ndihmon integrimin e rajonit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedon, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin.

Thaçi këtë marrëveshje e ka cilësuar si historike dhe sipas tij do t’i hapë rrugë anëtarësimit në NATO dhe BE për tërë Ballkanin Perëndimor. Ai po ashtu ka uruar qytetarët e këtyre dy shteteve për këtë marrëveshje.

Ky është postimi i potë i presidentit Thaçi:

Unë uroj fqinjët tanë në Athinë dhe Shkup për arritjen e marrëveshjes historike për emrin e ri të Republikës. Tsipras, Zaev dhe qytetarët e tyre duhet të përgëzohen. Kjo mundësi e re për anëtarësim në NATO-s dhe BE, ndihmon Kosovën dhe tërë WB6.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 12, 2018 22:16
Loading...

PUBLICITET