Ushqime që pastrojnë arteriet dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Ushqime që pastrojnë arteriet dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Është e vërtetë se sëmundja kardiovaskulare është një vrasës shumë i madh.

Një nga shkaqet kryesore për sulme koronare dhe goditje janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Ka shumë faktorë që mund të përmirësojnë kërcënimin e një sulmi koronar duke përfshirë aktivitetin e pamjaftueshëm, stresin dhe dietën e dëmshme. Megjithatë, disa ndryshime të thjeshta në atë që hani mund të ju mundësojnë të mbroni veten dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pra, ju paraqesim disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju lejojnë të mbani arteriet të lira nga bllokimi:

1. Salmoni

2. Lëng portokalli

3. Kafe

4. Arra

5. Hurma

6. Shafran i Indisë

7. Çaji i gjelbër

8. Djathi

9. Shalqiri

10. Misri

11. Boronica

12. Leshterikët

13. Kanella

14. Shega

15. Spinaqi

16. Brokoli

17. Vaj ulliri

18. Asparagus

19. Boronica

20. Avokado.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shtator 13, 2018 22:48
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
11°
10°
Wed
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...