Vetëm një kompani fluturon me Boeingun e “rrezikshëm” në Maqedoni?

Vetëm një kompani fluturon me Boeingun e “rrezikshëm” në Maqedoni?

Nga linjat ajrore që operojnë fluturime në Maqedoni, vetëm Fly Dobai në flotën e saj të avionëve përdor Boeing 737 MAX 8 dhe 737 MAX 9, përcjell FLAKA.

Për momentin, vetëm dihet se një fluturim me çarter me këtë lloj avioni është anuluar nga Frankfurti në Shkup, sipas informacionit të transmetuar nga gazeta gjermane”Bild”.

Autoritetet e aviacionit civil në Maqedoni ndërprenë fluturimet në hapësirën e tyre ajrore me këtë model që në dje.

Agjencia e Aviacionit Civil ka njoftuar se nuk do të organizohet asnjë fluturim me Boeing 737-MAX 8 dhe Boeing 737-MAX 9 pas një hetimi të rrëzimit të aeroplanit të saj në Etiopi të dielën.

“Nga sot, aterimi dhe ngritja e avionëve Boeing 737-MAX-8 dhe Boeing 737 MAX 9, si dhe kalimi i tyre drejt qiellit hyn në fuqi. Ky është një vendim parandalues”, tha zëdhënësi i agjencisë. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Mars 14, 2019 21:43
© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.