Zaev: Nëse nuk zbatohet emri i ri, nuk respektohet Kushtetuta

Zaev: Nëse nuk zbatohet emri i ri, nuk respektohet Kushtetuta

Kushtetuta nuk respektohet edhe nëse emri i ri kushtetues i Republikës së Maqedonisë Veriore nuk zbatohet, tha sonte kryeministri Zoran Zoran, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve për procedurat e mëtejshme me ligjet që nuk ishin nënshkruar nga Presidenti Gjorge Ivanov, përcjell FLAKA.

Zaev shprehu besimin e tij se shërbimet do të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për të mundësuar zbatimin e ligjeve të miratuara, të cilat nuk morën nënshkrimin nga kreu i shtetit.

Kuvendi njoftoi të hënën se Ivanovi nuk nënshkroi dekretet për shpalljen e 11 ligjeve. Ligjet që Presidenti Ivanov refuzuan të nënshkruajnë duhet të ri-vendosen në procedurën parlamentare dhe duhet të miratohen me të paktën 61 deputetë, pas së cilës ai do të jetë i detyruar të nënshkruajë dekretin për hyrjen e tyre në fuqi.

Që nga 1 prilli, Kuvendi nuk do të mblidhet për shkak të mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, por për procedurat e mëtejshme në këtë drejtim, mendimi i kryetarit parlamentar Talat Xhaferi duhet të merret, i cili është jashtë vendit, për shkak të nënshkrimit të Protokollit për anëtarësimin në NATO. Nuk përjashton mundësinë që Kuvendi të punojë gjatë zgjedhjeve presidenciale në mënyrë që të kalojë ligjet e reformave që Bashkimi Evropian kërkon nga vendi.

“Vendi ynë nuk ka nevojë për bllokada nga subjektive apo ndonjë arsye tjetër që mund të ekzistojë për këto çështje. Unë besoj se zgjidhjet do të gjenden”, tha Kryeministri.

Ai pret që deri në fillim të prillit Parlamenti do të punojë, siç tha ai, me kapacitet të plotë.

“Kur është fjala për pranimin në BE, besoj se të gjithë deputetët kryesuar nga kryetari Talat Xhaferi janë në vijë të drejtë që nëse diçka duhet të sjellë në prill do të miratohet, por pritjet janë se ka kohë të mjaftueshme për bisedime me opozitën dhe me të gjithë deputetët e tjerë të grupeve në Parlament për të gjetur një rrugë për qëndrime të përbashkëta mbi të gjitha sipas këtyre ligjeve dhe shpresoj gjithashtu për një votim konsensual mbi ligjin për Prokurorinë Publike. Kështu që unë besoj se deri në fund të marsit kemi kohë të mjaftueshme”, tha Zaev. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Mars 14, 2019 22:01
© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.