ЕП во ракомет: Данска рутински против Црна Гора, Холандија ја изненади Унгарија

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 21:28

ЕП во ракомет: Данска рутински против Црна Гора, Холандија ја изненади Унгарија

Данска без проблеми ја совлада Црна Гора со 30:21 во дуелот на двата следни противника на македонските ракометари во рамки на групата А, а првиот ден од Европското првенство донесе вчеравечер сензационална победа на Холандија над домаќинот Унгарија со 31:28.

Пораз претрпе и кодомаќинот на Европското првенство, Словачка, со 25:35 од Норвешка, додека во дербито на првиот ден, Франција ја совлада Хрватска со 27:22.

Група А:

Словенија – Македонија 27:25, Данска – Црна Гора 30:21.

Група Б:

Унгарија – Норвешка 28:31

Група Ц:

Србија – Украина 31:23

Франција – Хрватска 27:22

Група Е:

Шпанија – Чешка 28:26

Шведска – БиХ 30:18

Група Ф:

Норвешка – Словачка 35:25

Русија – Литванија 29:27.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 21:28