Повторно над 100 заболени од корона во едно деноноќие, висок и процентот на заразени од тестирани-12,3%

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 22 Qershor, 2022 20:50

Повторно над 100 заболени од корона во едно деноноќие, висок и процентот на заразени од тестирани-12,3%

Во текот на последното деноноќие има 110 заболени од корона вирусот, од кои 72-ца пациенти се во Скопје. 18 пациенти се со реинфекција.

Последен пат над 100 заболени во едно деноноќие имало на 26-ти мај (109 случаи), додека на 5-ти јуни во извештајот за три викенд дена беа регистрирани 135 заболени.

Покрај растот на заразените, има и раст на процентот на новозаболени меѓу тестираните. За првпат по речиси два месеци процентот е двоцифрен и изнесува 12,3 % односно 110 заболени во 894-ца тестирани.

Нема починати, а 42-ца се оздравени. Бројот на активни пациенти изнесува 442, од кои 295 пациенти се од Скопје.

Во 14 општини нема ниту еден позитивен пациент. Во Европа пак има зголемување на бројот на заразени, додека на неделно ниво во Македонија има благ пораст на бројот на заболени.

Во продолжение целиот извештај на Министерството за здравство:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 894 тестови, а регистрирани се 110 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 72, Битола – 8, Куманово – 6, Кавадарци, Штип и Неготино – по 4, Кочани – 3, Прилеп и Гостивар – по 2, Струмица, Кичево, Струга, Ресен и Богданци – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (110), регистрирани се 18 реинфекции.

Регистрирани сe 42 оздравени пациенти од: Скопје – 34, Кочани и Охрид – по 2, Кавадарци, Штип, Тетово и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 894 тестови преку: ИЈЗ-143, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-28, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–55, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-26, Биотек-23, Систина-35, лабораторија Лаор-8, Синлаб-34, Ремедика-9, Плодност-11, Генеа-6, Никоб Лаб-61, ВФВ Медикал-3, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 326.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.132 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.160, бројот на оздравени пациенти е 303.396, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 442.

Дистрибуција по градови на вкупен број заболени и активни случаи.

Скопје 147769, Активни 295

Куманово 16705, Активни 21

Битола 15753, Активни 28

Прилеп 14235, Активни 11

Тетово 13499, Активни 10

Кавадарци 10711, Активни 10

Велес 9806, Активни 5

Гостивар 9619, Активни 6

Охрид 8957, Активни 17

Штип 8092, Активни 8

Струмица 8085, Активни 6

Кичево 5659, Активни 5

Кочани 5106, Активни 4

Струга 4733, Активни 3

Гевгелија 4426, Активни 0

Неготино 3704, Активни 4

Ресен 2754, Активни 2

Свети Николе 2637, Активни 0

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 0

Делчево 1986, Активни 0

Берово 1693, Активни 0

Дебар 1681, Активни 0

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1396, Активни 1

Пробиштип 1268, Активни 1

Богданци 1023, Активни 2

Кратово 966, Активни 0

Крушево 931, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 741, Активни 2

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 22 Qershor, 2022 20:50