Столтенберг: Српската и косовската страна конструктивно да се вклучат во дијалог и да го решат спорот по дипломатски пат

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 20:15

Столтенберг: Српската и косовската страна конструктивно да се вклучат во дијалог и да го решат спорот по дипломатски пат

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека српската и косовската страна мора „конструктивно да се вклучат“ во дијалогот со посредство на ЕУ и да ги решат проблемите дипломатски.

„КФОР е подготвен да интервенира доколку е загрозена стабилноста“, нагласи тој по телефонскиот разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Столтенберг на Твитер напиша дека со Вучиќ разговарал за „тензиите на северот на Косово“, пренесе Бета.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 20:15