10 godinat më të larta në botë, vetëm njëra nuk ndodhet në Azi

10 godinat më të larta në botë, vetëm njëra nuk ndodhet në Azi

Godinat e larta nisën të ndërtoheshin fillimisht më shumë se një shekull më parë. Në shumë qytete të botës, qiellgërvishtësit janë bërë simbol i jetës në metropol. Që prej fundit të viteve 1800, deri në shekullin XXI, godinat janë bërë gjithnjë e më të larta.

Por edhe pse rekordi për godinën më të lartë është thyer shpesh dhe do të vazhdojë të thyhet ndërsa ndërtohen gjithnjë e më tepër.

Më poshtë mund të shihni 10 ndërtesat më të larta në botë që janë të përfunduara dhe në përdorim.

Taipei 101, Tajvan – 508 metra – 101 kate

Kulla CITIC, Pekin – 527,7 metera – 109 kate

Tianjin CTF Center, Tianjin, Kinë – 530 metra – 96 kate

Guangzhou CTF Finance Center – Guangzhou, Kinë – 530 metra – 112 kate

One World Trade Center – Nju Jork, SHBA – 541,3 metra – 104 kate

Lotte World Tower, Seul, Kore e Jugut – 555 metra – 123 kate

Ping An IFC, Shenzen, Kinë – 599,1 metra – 115 kate

Royal Clock Tower, Mekë, Arabi Saudite – 601 metra – 120 kate

Shanghai Tower, Shanghai, Kinë – 632 metra – 126 kate

Burj Khalifa, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe – 828 metra – 163 kate

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 22 Tetor, 2019 23:09

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.