15 minatorë vdesin nga shembja e digës në Siberi

15 minatorë vdesin nga shembja e digës në Siberi

15 minatorë jabë vdekur të shtunën kur u shemb një digëe ujit, duke përmbytyr një vend të kampit afër një miniere në Siberi.

Shirat e dendura kanë prishur digën ku u përmbyt nga uji dhe u dëmtuan shumë shtëpi të vogla ku jetonin minatorët, rreth 160 kilometra në jug të qytetit të Krasnoyarsk, shkruan Reuters.

Presidenti Vladimir Putin urdhëroi të merren të gjitha masat e nevojshme për të ndihmuar personat e prekur, për të identifikuar shkakun e fatkeqësisë dhe për të parandaluar çdo ndikim në një zonë të afërt banimi,ka shkruar Interfax, duke pasë si burim zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 19 Tetor, 2019 21:31

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.