16 vjet shpresa dhe pretendime të rreme/ Si zhdukja e 4-vjeçares Madeleine McCann magjepsi botën

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Maj, 2023 22:51

16 vjet shpresa dhe pretendime të rreme/ Si zhdukja e 4-vjeçares Madeleine McCann magjepsi botën

“Ne nuk do të dorëzohemi kurrë.” Këto ishin fjalët në fillim të këtij muaji nga prindërit e Madeleine McCann, e cila u zhduk e vogël pa lënë gjurmë gjatë pushimeve në Portugali në vitin 2007.

E lindur maj 2003, familja e Maleleine shënoi ditëlindjen e saj të 20-të këtë muaj.

Tani, vetëm disa javë më vonë, policia po kryen një kontroll në një rezervuar të largët rreth 50 kilometra nga zona turistik ku Madeleine u zhduk 16 vjet më parë. Është zhvillimi më i fundit në një gjueti të gjatë, të profilit të lartë dhe shpesh kontrovers për fëmijën e zhdukur nga Leicestershire, Angli.

Misteri i asaj që ndodhi me Madeleine ka mahnitur njerëzit në mbarë botën. Për vite me radhë, shumë e kanë ndjekur çdo të re të çështjes së saj. A u mor ajo? Ku shkoi ajo? Që në fillim, prindërit e saj kanë thënë se besojnë se ajo është rrëmbyer dhe se ajo është ende gjallë diku.

Apelet e tyre të rregullta për vendndodhjen e saj kanë çuar në shikime të shumta të supozuara të vajzave që i përshtaten përshkrimit të Madeleine me gjendjen e saj të rrallë të syve në të gjithë botën, por asnjë nga informacionet nuk ka rezultuar të jetë e saktë. Dhe ndërsa shumë të dyshuar janë hetuar – disa u liruan më vonë, ndërsa të tjerët mbeten nën hetim – kërkimi për Madeleine vazhdon.

3 maj 2007: Nata kur Madeleine McCann zhduket

Madeleine ishte vetëm pak ditë larg festimit të ditëlindjes së saj të katërt, kur u zhduk gjatë një pushimi familjar në qytetin turistik portugez të Praia da Luz, më 3 maj 2007 .

Udhëtimi kishte nisur mirë me familjen duke shijuar ajrin e pastër dhe rrezet e diellit gjatë qëndrimit të tyre në resortin Ocean Club në rajonin e Algarve. Por pesë ditë pas largimit, ndodhi tragjedia.

Atë mbrëmje fatale, Kate dhe Gerry McCann vendosën Madeleine dhe vëllezërit e motrat e saj më të vegjël binjakë, Sean dhe Amelie në shtrat përpara se të shkonin për të ngrënë me miqtë në një restorant jo larg. Grupi kishte krijuar një sistem për të kontrolluar të gjithë fëmijët çdo gjysmë ore.

Familja McCanns foli për mediat në Praia da Luz një ditë pasi vajza e tyre u zhduk më 4 maj 2007.

Familja McCanns foli për mediat në Praia da Luz një ditë pasi vajza e tyre u zhduk më 4 maj 2007.

Kate McCann vuri alarmin rreth orës 22:00 kur ajo shkoi për t’i kontrolluar, por gjeti grilat e dhomës së fëmijëve të saj të hapur dhe shtratin e Madeleine bosh.

“Gjithçka që mund të them është se ndihesha kaq e sigurt, e dini. Është një vendpushim familjar, familjar”, ​​tha më vonë Kate McCann.

Policia u thirr dhe gjatë orëve që pasuan ata u bashkuan me prindërit e Madeleine, miqtë e tyre dhe stafin në kompleks në kërkim të vajzës së vogël. Në ditët dhe muajt në vijim, qindra policë të mbështetur nga vullnetarë kërkuan zonën përreth, pa fat.

Një poster i fëmijës së zhdukur në 2007.

Një poster i fëmijës së zhdukur në 2007.

2007: Një furi mediatike dhe të dyshuar

Zhdukja nxiti menjëherë interesin global, i përforcuar nga një fushatë e madhe publicitare e nisur nga McCanns.

Një shpërblim i madh u ofrua për informacion mbi vendndodhjen e Madeleine, duke përfshirë kontributet nga autorja e “Harry Potter”, JK Rowling, gjyqtari i “America’s Got Talent” Simon Cowell dhe CEO i miliarderit Richard Branson. Apele për ndihmë për të gjurmuar vajzën e zhdukur u bënë edhe nga futbollistë superstarë, përfshirë David Beckham dhe Cristiano Ronaldo.

Familja McCanns udhëtoi gjerësisht për të bërë publike kërkimin për vajzën e tyre dhe madje takuan Papa Benediktin XVI në Romë për t’i kërkuar atij që të lutej për kthimin e sigurt të Madeleine.

Më pak se dy javë pas hetimit, më 14 maj , policia portugeze e quajti Robert Murat, një britanik që jetonte në Portugali, të dyshuar zyrtar në këtë rast. Murat i mohoi akuzat dhe u shpreh i pafajshëm. Statusi i të dyshuarit u tërhoq më pas dhe nuk u ngrit asnjë akuzë.

Një imazh i të riut të humbur shfaqet në një ekran të madh në stadiumin Wembley.

Një imazh i saj shfaqet në një ekran të madh në stadiumin Wembley.

Presioni u rrit shpejt mbi policinë lokale për trajtimin e rastit nga ana e tyre, në mesin e vëmendjes së medias globale që kishte zbritur në qytetin bregdetar dikur të përgjumur. Pyetjet u ngritën mbi sjelljen e tyre operacionale natën kur Madeleine u zhduk me shefin e policisë portugeze në qershor duke pranuar se të dhënat mjekoligjore mund të ishin shkatërruar pasi skena e banesës nuk ishte e mbrojtur mirë.

Në shtator , policia portugeze caktoi gjithashtu statusin “arguido” për Kate dhe Gerry McCann si të dyshuar në zhdukjen e vajzës së tyre. Lëvizja erdhi pasi thuhet se gjeti ADN-në e dyshimtë në një makinë që familja mori me qira 25 ditë pasi ajo u zhduk. Gazeta Sunday Mirror citoi Kate McCann në atë kohë të thoshte se policia portugeze po përpiqej ta detyronte atë të rrëfente në mënyrë të rreme se Madeleine vdiq në një aksident dhe se çifti u kap nga paniku dhe e hoqi trupin. Dyshja mohuan me forcë çdo keqbërje ose përfshirje në zhdukjen e Madeleine.

Gerry McCann tha në një intervistë televizive spanjolle në tetor se ai ishte “i sigurt” se çifti do të “eliminohej” nga hetimet. “Unë jam i sigurt për këtë, sepse ne nuk kemi bërë asgjë.”

2008: Portugalia përfundon hetimin

Në mars 2008 , McCanns pranuan 1.1 milion dollarë dëmshpërblim dhe kërkoi falje në faqen e parë nga gazetat londineze Daily Express dhe Daily Star mbi historitë që pretendonin se prindërit ishin të përfshirë në zhdukjen ose vdekjen e vajzës së tyre. Paratë duhej t’i shkonin Madeleine’s Fund, një kompani jofitimprurëse e krijuar për të gjetur vajzën dhe për të sjellë para drejtësisë këdo që luajti një rol në zhdukjen e saj.

Katër muaj më vonë, në korrik 2008 , prokurori i përgjithshëm i Portugalisë i dha fund hetimit për zhdukjen e Madeleine. Një zëdhënës i zyrës së prokurorit portugez i tha CNN se hetimi 14-mujor nuk kishte zbuluar asnjë provë të një krimi nga tre personat që dikur quheshin të dyshuar zyrtarë: McCanns ose Murat.

Me mbylljen e rastit efektivisht, policia ia dorëzoi dosjen e saj të rastit – që përmban deri në 30,000 faqe – avokatëve dhe hetuesve privatë që punonin për familjen e Madeleine, të cilët u zotuan të vazhdonin.

Kate McCann tha se ata nuk do të linin “gur pa lëvizur” ndërsa ata vazhdonin gjuetinë e tyre private dhe se ajo besonte se emërimi i një të dyshuari nga policia portugeze kishte një efekt shkatërrues në këtë rast.

2007: Prindërit e McCann deklarohen të pafajshëm

Një muaj më vonë , një zëdhënës i McCanns tha se çifti ende besonte se vajza e tyre ishte gjallë, pjesërisht si rezultat i shqyrtimit të dosjeve të policisë portugeze, të cilat nuk zbuluan asnjë provë se ajo ishte vrarë.

Dosjet treguan gjithashtu se një shkencëtar i lartë i mjekësisë ligjore britanike tha se ishte e pamundur të konkludohej nëse një mostër e ADN-së nga makina me qira e familjes në Portugali vinte nga Madeleine, tha zëdhënësi i familjes. “Duhet të pyesni se çfarë po përpiqej të arrinte policia duke mbi-paraqitur prova që nuk i kishte, dhe qartësisht që nuk mund të pretendonte se i kishte”, tha zëdhënësi për BBC-në në atë kohë.

2009-2012: Familja përpiqet të ruajë momentin e çështjes

Në maj 2009 , McCanns u shfaqën në “The Oprah Winfrey Show” dhe zbuluan një imazh të zgjeruar dixhital që tregon se si mund të dukej vajza e tyre në moshën 6 vjeçare. Kate McCann tha gjatë paraqitjes se ajo kishte mbajtur gati dhomën e Madeleine për të dhe vizituar çdo ditë, “vetëm (për të) thënë përshëndetje … thjesht (për) t’i thënë asaj se do të bëjnë gjithçka që munden për ta gjetur atë.”

Dy vjet më vonë , McCanns publikuan rrëfimin e tyre të zhdukjes së vajzës së tyre të titulluar thjesht “Madeleine”. Ata shprehën shpresën se libri do t’i nxiste të tjerët të dilnin përpara me informacion dhe se fitimet nga libri do të drejtoheshin në drejtim të mëtejshëm të hetimit.

Ndërkohë, Policia Metropolitane e Londrës ka formuar një rishikim hetimor, me synim kalimin e detajeve nga rasti.

Pas një rishikimi njëvjeçar , u publikua një imazh i freskët i krijuar nga kompjuteri të vajzës që tregonte se si mund të dukej Madeleine në moshën 9-vjeçare . “Si rezultat i provave të zbuluara gjatë shqyrtimit, ata tani besojnë se ka një mundësi që Madeleine të jetë ende gjallë dhe po bëjnë thirrje që këdo që është në gjendje të japë informacion të drejtpërdrejtë për vendndodhjen e saj, të kontaktojë ekipin”, tha policia në një deklaratë. pa zbuluar asnjë detaj mbi mundësinë e drejtimeve të reja.

Kate dhe Gerry McCann japin një konferencë shtypi në qendër të Londrës për librin e tyre "Madeleine" për zhdukjen e vajzës së tyre në 2007.

Kate dhe Gerry McCann japin një konferencë shtypi në qendër të Londrës për librin e tyre “Madeleine” për zhdukjen e vajzës së tyre në 2007

2013: Çështja u rihap

Shpresa u rinovua për familjen në tetor 2013 kur policia britanike lëshoi ​​skica të reja policore të të dyshuarve të mundshëm në këtë rast. Një apel në emisionin televiziv BBC “Crimewatch” çoi në më shumë se 1000 telefonata nga publiku , me dy telefonues që përmendën të njëjtin të dyshuar.

Po atë muaj, policia portugeze tha se do të rihapte çështjen . Policia në MB dhe Portugali do të punonte së bashku në hetimet e tyre paralelisht për të ndjekur pista të reja.

Në janar 2014 , autoritetet në Portugali morën një letër nga prokurorët britanikë që kërkonin të intervistonin njerëzit atje në lidhje me zhdukjen e vitit 2007. Detektivët në Mbretërinë e Bashkuar u larguan menjëherë pas kësaj, por nuk u arrestuan.

Mes shtytjes së ripërtërirë për përgjigje, në mars doli se oficerët po kërkonin një burrë që sulmoi pesë vajza të tjera të reja britanike me pushime në Portugali, ndërsa hetonte 12 krime potencialisht të lidhura në vendpushimet pranë vendit ku Madeleine u zhduk.

Dukej se kishte pak progres në vitet në vijim. Në shtator 2015 , hetimi i policisë në Mbretërinë e Bashkuar – i njohur si Operacioni Grange – u zbulua se kishte kushtuar më shumë se 10 milionë paund (12.4 milionë dollarë) që kur filloi në 2011.

2020: Shfaqet një i dyshuar i ri

Qershori 2020 pa një përparim të madh në rastin kur autoritetet britanike dhe gjermane njoftuan se po hetonin një gjerman 43-vjeçar në lidhje me zhdukjen e Madeleine. Ai u emërua më vonë në mediat gjermane si “Christian B”. Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar e përshkruan zhvillimin si një “linjë të re të rëndësishme hetimi”.

I dyshuari – i cili kishte jetuar në rajonin e Algarve të Portugalisë midis 1995 dhe 2007 dhe kishte jetuar në një shtëpi në Praia de Luz – ishte një përdhunues i dënuar dhe abuzues seksual i fëmijëve që aktualisht vuante një dënim me burg për një çështje që nuk kishte lidhje.

Në një intervistë me CNN në javët që pasuan, prokurori gjerman Hans Christian Wolters tha se ata kishin “gjetje” që tregonin se i dyshuari i ri kishte vrarë McCann, por jo prova të mjaftueshme për ta akuzuar të dyshuarin në gjykatë.

Pas zhvillimeve të reja, McCanns falënderuan  forcat e policisë për përpjekjet e vazhdueshme për gjetjen e vajzës së tyre.

“Gjithçka që kemi dashur ndonjëherë është ta gjejmë atë, të zbulojmë të vërtetën dhe t’i nxjerrim përgjegjësit para drejtësisë,” thanë ata. “Ne kurrë nuk do të heqim dorë nga shpresa për të gjetur Madeleine të gjallë, por cilido qoftë rezultati që mund të jetë, ne duhet ta dimë pasi kemi nevojë për të gjetur paqen.”

Në korrik , autoritetet portugeze kryen kontrolle në tre puse në lidhje me hetimin, por një burim vendas i zbatimit të ligjit tha se nuk u zbulua asnjë informacion i ri.

2022: Hetimi për të dyshuarin e ri rritet

Në prill 2022 , zyrtarët portugez dhe gjermanë caktuan të dyshuarin e ri, të identifikuar tani si Christian Brückner, si të dyshuar zyrtar. Ishte hera e parë që prokurorët portugez identifikuan një të dyshuar zyrtar në këtë rast që nga lirimi i Kate dhe Gerry McCann.

Muajin pasues , Wolters përsëriti qëndrimin e tij se ishte “i sigurtë” se Brückner kishte vrarë Madeleine .

2023: Kërkime të mëtejshme

Më 22 maj 2023 , autoritetet gjermane i thanë policisë së CNN që po hetonte zhdukjen e Madeleine do të kryente një kërkim të ri në Portugali bazuar në një informacion të fundit . Kërkimi i ri filloi të nesërmen në rezervuarin Arade pranë qytetit portugez të Silves, rreth 50 kilometra nga Praia da Luz.

Zhytësit e policisë dhe varkat e shpejtësisë u panë në vend dhe pritej të qëndronin aty për rreth dy ditë, sipas degës së CNN, CNN Portugal. Ujërat u kontrolluan më parë në vitin 2008 , por patën pak vlerë.

Autoritetet portugeze gjatë një operacioni të ri kërkimi në digën Arade, në Silves, pranë Praia da Luz, më 23 maj.

Autoritetet portugeze gjatë një operacioni të ri kërkimi në digën Arade, në Silves, pranë Praia da Luz, më 23 maj.

Burimet i kanë thënë CNN Portugal se fokusi këtë herë nuk ishte nën ujë, dhe megjithëse mund të ndodhin disa zhytje, hetimi mbi tokë ishte prioritet. Policia po kërkonte prova të aktiviteteve të Brückner në zonë, shtoi burimi.

Më herët në maj , familja McCann shënoi 16 vjetorin e zhdukjes së Madeleine. Prindërit e saj thanë në një deklaratë se vajza e tyre “i mungonte ende shumë”. Ata shtuan se “hetimi i policisë vazhdon dhe ne presim një zbulim”.

Top Channel

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Maj, 2023 22:51