Statistikat e tregojnë – Rafael Leao është lojtari më vendimtar i Serie A në vitin 2024

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 5 Prill, 2024 13:03

Statistikat e tregojnë – Rafael Leao është lojtari më vendimtar i Serie A në vitin 2024

Ylli i Milanit, Rafael Leao ka kontribuar në 13 gola në 17 ndeshje në të gjitha garat në vitin 2024, duke e bërë atë lojtarin më vendimtar të Serie A këtë vit.

Sipas Il Corriere dello Sport, Leao ka shënuar shtatë gola dhe ka dhënë gjashtë asistime në 17 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon dhe asnjë lojtar tjetër i Serie A nuk ka kontribut më të madh se ylli portugez këtë vit.

Fuqizimi i punonjësve dhe krijimi i mundësive për avancim profesional janë vlerat e Coc…Kurti u bën thirrje komunave për bashkëpunim në regjistrimin e popullsisëSPB Tetovë: Arrestohen dy shtetas të Shqipërisë në JazhincëZRrE-ja vendos për kompensimin e qytetarëve për faturimin në veriSerbia pasivizon adresat e shqiptarëve, Lutfiu dhe Kamberi bisedojnë me Lajçakun për sf…

Goli i Leaos kundër PSG-së në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve në nëntor 2023, ishte goli i tij i vetëm midis shtatorit dhe shkurtit, por portugezi ka dëshmuar vlerën e tij në pjesën e dytë të sezonit.

Milan star Rafael Leao has contributed to 13 goals in 17 games across all competitions in 2024, making him the most decisive Serie A player this year. https://t.co/RQjBTnkSwA #ACMilan #Milan #RafaelLeao #Calcio #SerieA

— Football Italia (@footballitalia) April 5, 2024

Ai ka shënuar tre herë në katër ndeshje të Ligës së Evropës dhe ka dhënë dy asistime. Ai gjithashtu shënoi kundër Cagliarit dhe Atalantas në Coppa Italia.

Që nga fillimi i vitit 2024, ai ka dhënë katër asistime dhe ka shënuar dy gola në 11 paraqitje në ligë, duke rezultuar në lojtarin e Serie A me kontributet më të mëdha të golave ​​në të gjitha garat që nga janari.

Milani është i dyti në tabelën e Serie A dhe është kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Evropës, ku do të ndeshet me rivalët e Serie A, Roma. Ndeshja e parë do të luhet në San Siro të enjten, më 11 prill.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 5 Prill, 2024 13:03