Izraeli lëviz disa trupa nga jugu i Gazës, tani plani është spastrimi i Rafah nga Hamasi

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 8 Prill, 2024 07:06

Izraeli lëviz disa trupa nga jugu i Gazës, tani plani është spastrimi i Rafah nga Hamasi

Ushtria izraelite njoftoi të dielën se kishte tërhequr forcat e saj nga qyteti jugor i Gazës, Khan Younis, duke përfunduar një fazë kyçe në ofensivën e saj tokësore kundër grupit militant Hamas dhe duke e çuar praninë e trupave të saj në territor në një nga më të ulëtat. nivelet që nga fillimi i luftës gjashtëmujore.

Por zyrtarët e mbrojtjes thanë se trupat thjesht po rigrupoheshin pasi ushtria përgatitet të lëvizë në bastionin e fundit të Hamasit, Rafah. “Lufta në Gaza vazhdon dhe ne jemi larg ndalimit,” tha shefi ushtarak, gjenerallejtënant Herzi Halevi.


Televizioni vendor Channel 13 TV raportoi se Izraeli po përgatitej të fillonte evakuimin e Rafahut brenda një jave dhe procesi mund të zgjasë disa muaj.

Megjithatë, tërheqja ishte një moment historik pasi Izraeli dhe Hamasi shënuan gjashtë muaj luftime. Zyrtarët ushtarakë, duke folur në kushte anonimiteti sipas politikës së ushtrisë, thanë se një “forcë e rëndësishme” mbetet në Gaza për të vazhduar operacionet e synuara duke përfshirë Khan Younis, qytetin e lindjes së liderit të Hamasit, Yehya Sinwar.

Izraeli për javë të tëra është zotuar për një ofensivë tokësore në qytetin Rafah afër. Por qyteti strehon rreth 1.4 milion njerëz – më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës. Perspektiva e një ofensive ka ngritur alarmin global, duke përfshirë edhe aleatin kryesor të Izraelit, SHBA-në, e cila ka kërkuar të shohë një plan të besueshëm për të mbrojtur civilët. Lejimi i njerëzve që të kthehen në Khan Younis aty pranë mund të lehtësojë njëfarë presioni mbi Rafah.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, përsëriti të dielën kundërshtimin e SHBA-së ndaj një ofensive në Rafah-ut dhe i tha ABC-së se SHBA-të besojnë se tërheqja e pjesshme izraelite “është në të vërtetë vetëm për pushim dhe rinovim për këto trupa që kanë qenë në terren për katër muaj dhe jo. domosdoshmërisht, që ne mund të themi, tregues i një operacioni të ri që do të vijë për këto trupa.”

Ushtria izraelite tërhoqi në heshtje trupat në Gazën veriore të shkatërruar më herët gjatë luftës. Por ajo ka vazhduar të kryejë sulme ajrore dhe bastisje në zonat ku thotë se Hamasi është rishfaqur, duke përfshirë spitalin më të madh të Gazës, Shifa, duke lënë atë që kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë e quajti “një guaskë boshe”.

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 8 Prill, 2024 07:06