Taravari: Ndikimi rus përmes Serbisë është problemi i madh me “Ballkanin e Hapur”

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Prill, 2024 20:43

Taravari: Ndikimi rus përmes Serbisë është problemi i madh me “Ballkanin e Hapur”

“Mendoj se pjesa më e madhe e ndikimit rus në Maqedoni kalon përmes Serbisë dhe kjo është e padiskutueshme. Nëse ka një vend nga Ballkani Perëndimor që ka marrëdhënie fantastike me Rusinë, është Serbia, pa dyshim”, thotë kandidati për president të vendit nga koalicioni opozitar “Vlen”, përcjell FLAKA.

Ndikimi i Serbisë dhe jugosllavizimi në Maqedoni janë problemi më i madh në projektin “Ballkani i Hapur”, thotë Arben Taravari, kandidati presidencial i koalicionit “Vlen”, në një intervistë për “360 gradë” në MRT 1, i pyetur pse dëshiron Maqedonia e Veriut të largohen nga kjo nismë rajonale.

360°: A ju shqetësojnë Serbia dhe Vuçiq në atë projekt?

Taravari: Më së shumti na shqetëson ndikimi i Serbisë dhe jugosllavizimi në Maqedoni. Është një problem i madh për vendin.

Sipas Taravarit, Maqedonia duhet të kultivojë marrëdhënie të mira fqinjësore me të gjitha vendet e rajonit. Por efekti i të ashtuquajturit Jugosllavizimi, siç thotë ai, është i madh dhe sipas tij, lidhet me ndikimin rus në vend.

“Ndikimi rus në Maqedoni kalon përmes Serbisë. Nëse analizohen këto të fundit, ja Daka Davidoviq, investitori që ishte në Tetovë. Një malazez me origjinë serbe, i cili ka investuar në Tetovë përmes lidhjeve me LSDM-në dhe BDI-në. Nuk doli që ai është në “listën e zezë” në Amerikë? Onishchenko është një nga të shumtët që ka marrë pasaporta në Maqedoni. Tani po e dëgjoj Osmanin që thotë se janë përzgjedhur 17 diplomatë rusë. Si vend serioz, pjesë e NATO-s, duhet të kemi filtra se kush vjen në vendin tuaj. Nëse ke informacion dhe je pjesë e NATO-s, duhet të kesh filtra të caktuar dhe është më mirë të parandalosh sesa të dëbosh dikë. Mendoj se pjesa më e madhe e ndikimit rus në Maqedoni kalon përmes Serbisë dhe kjo është e padiskutueshme. Nëse ka një vend nga Ballkani Perëndimor që ka marrëdhënie fantastike me Rusinë, ajo është Serbia, pa dyshim”, thekson Taravari.

I pyetur për ndikimin në vend të marrëdhënieve të ngushta të liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski me kryeministrin hungarez Viktor Orbán, Taravari thotë: “Gruevski, i cili tani anon më shumë nga BDI-ja dhe LSDM-ja, është gjithashtu i afërt me Orbanin dhe unë nuk ta shpjegojë këto marrëdhënie, por Orbán është një person që nuk preferohet nga shtetet evropiane”.

360°: A mund të jetë një tjetër kanal për ndikimet ruse këtu? Nëse ka një lojtar rus në BE, ai është Orban.

Taravari: “Projektet në të cilat jo të gjithë marrin pjesë nuk janë më projekte. Në “Ballkanin e Hapur” mbetëm vetëm ne dhe Serbia, askush tjetër. Kryeministri i Shqipërisë tha se “Ballkani i Hapur” është tashmë diçka e kaluar. Procesi i Berlinit është një iniciativë në të cilën marrin pjesë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, një proces i lehtësuar nga Gjermania dhe është një projekt gjithëpërfshirës në të cilin marrin pjesë të gjitha vendet, ndryshe nga një projekt ku Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina, Shqipëria nuk është tani, Kosova nuk është. Asnjë nga këto vende, përveç Serbisë dhe Maqedonisë, nuk janë në “Ballkanin e Hapur”.

“Ndoshta ka, por edhe Serbia e ka patjetër. Nuk e dimë se si do të qeverisë Mickoski, por e dimë se si ka qeverisur Gruevski me Ahmetin në atë periudhë nga viti 2008 deri në vitin 2016. Dhe ne e dimë se çfarë ndikimi ka pasur Serbia dhe Hungaria në 6-7 vitet e fundit, kjo është e padiskutueshme. Kur Vuçiq thotë publikisht se është i shqetësuar se Ahemti mund të humbasë zgjedhjet, është e çuditshme, të paktën te shqiptarët”, shton Taravari. FLAKA

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Prill, 2024 20:43