Ndahet nga jeta fitues i çmimit Nobel që i dha emrin grimcës së bosonit Higgs

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Prill, 2024 21:00

Ndahet nga jeta fitues i çmimit Nobel që i dha emrin grimcës së bosonit Higgs

Fizikani fitues i çmimit Nobel, profesor Peter Higgs, teoria pioniere e të cilit çoi në zbulimin e grimcës së bosonit Higgs, ka vdekur në moshën 94-vjeçare.

Shkencëtari i talentuar parashikoi ekzistencën e grimcave të reja nënatomike që në vitin 1964.

Pas një sërë eksperimentesh, të cilat filluan seriozisht në vitin 2008, teoria e tij u vërtetua nga fizikanët që punonin në Përplasësin e Madh të Hadronit në Cern në Zvicër në vitin 2012; Çmimi Nobel u nda me François Englert, një fizikan teorik belg, puna e të cilit në vitin 1964 gjithashtu kontribuoi drejtpërdrejt në zbulimin.

Higgs kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij profesionale në Universitetin e Edinburgut, i cili ngriti qendrën Higgs për fizikën teorike për nder të tij në 2012.

Teoria e tij sugjeroi ekzistencën e një fushe forca të padukshme dhe grimca nënatomike që përshkojnë të gjitha gjërat, duke punuar si ngjitës për t’u dhënë formë yjeve, planetëve dhe madje edhe njerëzve.

Pa grimcat, universi do të kishte mbetur si një supë, sipas teorisë.

Bozoni Higgs, ose ‘grimca e Zotit’, shpjegon pse materia ka masë dhe e mban universin të bashkuar.

Prof Higgs fshiu një lot kur rëndësia historike e gjetjeve u bë e dukshme gjatë një njoftimi në një seminar në selinë qendrore të Cern pranë Gjenevës, Zvicër.

“Nuk e prisja kurrë që kjo të ndodhte gjatë jetës sime dhe do t’i kërkoj familjes sime të vendosë pak shampanjë në frigorifer,” tha ai.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Prill, 2024 21:00