Hezbollahu lëshon raketa dhe dronë në veri të Izraelit, plagosen 14 ushtarë

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 17 Prill, 2024 20:42

Hezbollahu lëshon raketa dhe dronë në veri të Izraelit, plagosen 14 ushtarë

Hezbollah tha të mërkurën se lëshoi ​​raketa dhe drone në një objekt ushtarak në veri të Izraelit si hakmarrje për sulmet që vranë anëtarë të Hezbollahut, një incident që la 14 ushtarë izraelitë të plagosur. Ushtria izraelite tha se gjashtë nga ushtarët ishin në gjendje të rëndë.

Të martën, sulmet izraelite në Libanin jugor vranë tre persona, duke përfshirë një komandant në terren të Hezbollahut, thanë burimet libaneze të sigurisë.

Forcat izraelite dhe grupi i armatosur i Libanit, Hezbollah, kanë shkëmbyer zjarr për më shumë se gjashtë muaj paralelisht me luftën në Gaza. Luftimet kanë nxitur shqetësimin për rrezikun e përshkallëzimit të mëtejshëm.

Këto shqetësime janë shtuar pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit, me qindra dronë shpërthyes, raketa lundrimi dhe raketa balistike të lëshuara të shtunën mbrëma, ndaj të cilave zyrtarët izraelitë janë zotuar të përgjigjen.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 17 Prill, 2024 20:42