Kroacia voton sot për zgjedhje parlamentare, përballje e ashpër midis kryeministrit dhe presidentit

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 17 Prill, 2024 08:49

Kroacia voton sot për zgjedhje parlamentare, përballje e ashpër midis kryeministrit dhe presidentit

Zagreb, Kroaci – Kroacia voton të mërkurën në zgjedhjet parlamentare pas një fushate të përqendruar në një rivalitet të ashpër midis presidentit dhe kryeministrit që ka ndezur një krizë politike në Bashkimin e vogël Evropian dhe anëtarin e NATO-s.

Votimi vendos partinë konservatore në pushtet Bashkimin Demokratik Kroat (HDZ) të udhëhequr nga kryeministri Andrej Plenkoviç kundër një aleance të partive të qendrës dhe të krahut të majtë të udhëhequr zyrtarisht nga presidenti populist Zoran Milanoviç dhe Partia e tij Social Demokrate.


Zgjedhjet po mbahen ndërsa Kroacia lufton me normën më të lartë të inflacionit në eurozonë, mungesën e fuqisë punëtore, migrimin e paligjshëm dhe raportet për korrupsion të përhapur.

Në rrezik në garën për parlamentin 151-vendësh të Kroacisë nuk janë vetëm politikat e brendshme të ardhshme të vendit të Detit Adriatik, por edhe uniteti i BE-së, ndërsa ajo përballet me paqëndrueshmërinë nga pushtimi rus i Ukrainës.

Nëse Bashkimi Demokratik Kroat qëndron në pushtet, vendi do të vazhdojë një kurs pro-perëndimor në mbështetjen e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë.

Kurse një sukses i Partisë Social-Demokrate mund ta vendosë atë në rrugën e fitores në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor dhe zgjedhjet presidenciale në dhjetor. Kjo do të trondiste dominimin e gjatë të politikës së Bashkimit Demokratik Kroat dhe hapësirën potencialisht të hapur për ndikim më të fortë pro-rus në vend, të ngjashëm me Hungarinë dhe Sllovakinë.

Qendrat e votimit mbyllen të mërkurën në mbrëmje dhe rezultatet zyrtare priten të enjten.

Shumica e sondazheve parazgjedhore parashikuan një fitore të Bashkimit Demokratik Kroat, por pa vende të mjaftueshme për të qeverisur vetëm. Opozita e majtë mund të përfitojë nga pakënaqësia me inflacionin e lartë të vendit dhe gjendjen e përgjithshme ekonomike në shumicën e vendeve anëtare të BE-së. Partitë më të vogla në të djathtë dhe në të majtë mund të jenë kyçe për Bashkimin dhe Social-Demokratët në përpjekjen e tyre për pushtet.

Bashkimi Demokratik Kroat ka mbajtur kryesisht pushtetin që kur Kroacia fitoi pavarësinë nga ish-Jugosllavia në 1991. Kombi ballkanik u bë anëtari më i ri i Bashkimit Evropian në vitin 2013 dhe iu bashkua zonës së udhëtimit pa pasaporta të Evropës dhe eurozonës vitin e kaluar.

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 17 Prill, 2024 08:49