Pendarovski: Mickoski i tha Borisovit në bullgarisht të pastër se ai e mbështet marrëveshjen

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 18 Prill, 2024 22:12

Pendarovski: Mickoski i tha Borisovit në bullgarisht të pastër se ai e mbështet marrëveshjen

Në kuadër të fushatës zgjedhore, në mesin e qytetarëve të komunës së Vinicës pasditen e sotme ishte edhe kandidati për president Stevo Pendarovski, përcjell FLAKA.

Në pyetjen e një qytetari për marrëdhëniet me fqinjët, Pendarovski kujtoi se edhe pse sot është kundër, Hristijan Mickoski kohë më parë i tha kryeministrit të atëhershëm bullgar se e përkrah Marrëveshjen për fqinjësi të mirë.

“Ai ndoshta harron se interneti nuk harron, mund të na gënjejë se nuk e ka thënë, por i thotë në gjuhën e pastër bullgare, çfarë e mbështesim ne atë marrëveshje, nëse gënjej, shko te internetin, kontrolloni. Kur Mickoski thotë se vetëm si bullgarë mund të hyjmë në BE, ai nuk dëshiron të thotë tjetër deklaratë të tij, qëndrimit të tij dhe qëndrimit të partisë së tij politike, se ata janë trashëgimtarë të Vanço Mihailovit. Kështu thotë ai, kreu i VMRO-së historike të asaj kohe dhe kryetari i sotëm i VMRO-DPMNE-së janë në kontinuitet, prandaj ai e konsideron veten pasardhës të Vanço Mihailovit. Dhe të gjithë e dini se Mihailov është deklaruar bullgar gjatë gjithë jetës së tij”, tha Pendarovski.

Pendarovski u tha të pranishmëve se është mirë që Maqedonia të bëhet sa më shpejt anëtare e BE-së, sepse do të sjellë më shumë para për bujqësinë, për projektet infrastrukturore, për standardet evropiane, që do t’i japë fund emigrimit të të rinjve.

Kandidati për president Pendarovski u bëri thirrje qytetarëve që më 24 prill dhe 8 maj të rrethojnë numrin një, për të vazhduar përparimin drejt BE-së. FLAKA

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 18 Prill, 2024 22:12