Verdiktet e Serisë A/ Milani matematikisht në Champions, Bolonja siguron një “biletë” në kompeticionet Europiane pas… 22 vitesh

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 29 Prill, 2024 08:42

Verdiktet e Serisë A/ Milani matematikisht në Champions, Bolonja siguron një “biletë” në kompeticionet Europiane pas… 22 vitesh

Pas kurorëzimit të Interit si kampion dhe rënies të Salernitanës në Sernë B, të tjera verdikte janë zbuluar sot në Sernë A italiane.  

Barazimi 2-2 mes Napolit dhe Romës bën të lumtur Milanin dhe Bolonjën. “Djalli” është kualifikuar matematikisht në Champions League me katër javë ende për tu luajtur dhe do të jetë në startin e turneut më prestigjioz për të katërtën herë radhazi. 

Ndërkohë momenti historik edhe për Bolonjën e Tiago Motës, që rikthehet në kompeticionet Europiane pas plot 32 vitesh.  

Katër javët e fundit do të shërbejnë për të përcaktuar se në cilën garë: për momentin kuqeblutë janë në vendin e katërt (5 më të mirat shkojnë në Champions League), +4 nga Roma dhe +6 nga Atalanta. Torino, Napoli Juventus dhe Genoa pengesat e fundit përpara se të festojnë një sezon ëndrrash. 

Hera e fundit që luajti atje ishte në fakt ditë vere 22 vjet më parë, në një Kupë që nuk ekziston më. Ishte Intertoto në verën e vitit 2002: kundërshtari ishte Fulham, i cili pasi rrëmbeu 2-2 në Dall’Ara, arriti të fitojë 3-1 në Angli në ndeshjen e kthimit të luajtur më 27 gusht. Kjo ishte pjesëmarrja e fundit e Bolonjës në kupat evropiane. 

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 29 Prill, 2024 08:42