U deklarua fajtor për pastrim parash, dënohet me burg ish shefi i Binance

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 30 Prill, 2024 22:40

U deklarua fajtor për pastrim parash, dënohet me burg ish shefi i Binance

Changpeng Zhao, ish-shefi ekzekutiv i Binance, u dënua të martën me katër muaj burg pasi u deklarua fajtor për shkeljen e ligjeve amerikane për pastrimin e parave në bursën më të madhe në botë të kriptomonedhave.

Dikur konsiderohej si personi më i fuqishëm në industrinë e kriptove, Zhao, i njohur si “CZ”, është shefi i dytë i madh i kriptove që dënohet me burg.

Në mars, Sam Bankman-Fried u dënua me 25 vjet për vjedhjen e 8 miliardë dollarëve nga klientët e bursës së tij FTX tashmë të falimentuar. Bankman-Fried po apelon dënimin dhe dënimin e tij.

Prokurorët thanë se Binance përdori një model të “Wild West” që mirëpriste kriminelët dhe nuk raportoi më shumë se 100,000 transaksione të dyshimta me grupe të caktuara terroriste, duke përfshirë Hamasin, Al-Kaedën dhe Shtetin Islamik.

Ata gjithashtu thanë se Zhao mbështeti shitjen e materialeve të abuzimit seksual të fëmijëve dhe mori një pjesë të madhe të të ardhurave nga ransomware. Binance ra dakord për një dënim prej 4.32 miliardë dollarësh.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 30 Prill, 2024 22:40