“Pauza e SHBA-së në transferimin e armëve mund të ndryshojë planet operacionet të Izraelit në Gaza”

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 9 Maj, 2024 19:58

“Pauza e SHBA-së në transferimin e armëve mund të ndryshojë planet operacionet të Izraelit në Gaza”

Sipas një zyrtari të lartë izraelit, pauza e SHBA-së në dërgesat e armëve mund të ndryshojë planet operacionale të Izraelit në Rripit e Gazës, transmeton Anadolu.

“Deklarata e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, në lidhje me vonesën e dërgesave të armëve në Izrael, do të dëmtojë planet operacionale në luftë”, citoi transmetuesi publik izraelit KAN një zyrtar të lartë izraelit.

“Izraeli mund të detyrohet të racionalizojë përdorimin e armëve”, ka shtuar ai, pa dhënë detaje.

Dje në një intervistë për CNN, Biden tha se ai ndaloi dërgesat e armëve në Izrael për shkak të ofensivës izraelite në Rafah, ku rreth 1.5 milion palestinezë të zhvendosur janë strehuar nga lufta e vazhdueshme e Izraelit në Rripin e Gazës.

Vendimi i tij ka shkaktuar një zemërim brenda Izraelit, me disa zyrtarë qeveritarë që kritikuan presidentin amerikan.

Biden pranoi se armët amerikane janë përdorur për të vrarë civilë në Gaza. Ai shtoi se veprimet e Izraelit në Rafah deri më tani nuk kanë kaluar asnjë “vijë të kuqe” që do ta çonte atë të rishikojë politikën e tij mbi Gazën.

Izraeli ka vrarë të paktën 34.900 palestinezë dhe ka plagosur 78.500 të tjerë në ofensivën brutale në Rripin e Gazës pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor të vitit 2023.

Mbi shtatë muaj të luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë kthyer në gërmadha, duke çuar zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së enklavës mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar tha se “besohet” se Izraeli po kryen gjenocid në Gaza, si dhe urdhëroi Tel Avivin të ndalojë akte të tilla dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 9 Maj, 2024 19:58