Dalin detajet nga vdekja tragjike e boksierit në ring

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 14 Maj, 2024 21:10

Dalin detajet nga vdekja tragjike e boksierit në ring

Boksieri britanik Sherif Lawal vdiq të dielën mbrëma pasi u nokautua në debutimin e tij profesional të dielën.

Sipas mediave britanike, portugezi Malama Varele e rrëzoi 29-vjeçarin duke e goditur ashpër në raundin e katërt nga gjashtë raundet e planifikuara.

Gjyqtari Lee Every filloi të numëronte mbrapsht, por menjëherë ndaloi kur pa gjendjen e Lawal.

Mjekët e ndihmuan atë në ring për rreth 20 minuta, ata përdorën edhe një defibrilator, pas së cilës ai u transportua në spitalin aty pranë Northwick Park, ku më vonë u shpall i vdekur.

“Fatkeqësisht, gjatë luftës së Sherif ai u rrëzua dhe megjithë përpjekjet më të mira të mjekëve ndihmës, ai më vonë u shpall i vdekur”, deklaruan nga organizatorët e Warren Boxing Management.

Lufta midis Lawal dhe Varela ishte e para në program në Qendrën e Leisure Harrow të Londrës dhe më pas ngjarja u anulua, aty ku më vonë ishte paraparë edhe meçi i boksierit shqiptar Amarildo Bakaj. /Telegrafi/

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FAmarildoBakajOfficial%2Fvideos%2F3689036554698343%2F&show_text=true&width=267&t=0

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 14 Maj, 2024 21:10