Rekordi i ri botëror i udhërrëfyesit nepalez të Himalajeve Kami Rita për herë të 30-të në majën e Everestit

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 23 Maj, 2024 19:54

Rekordi i ri botëror i udhërrëfyesit nepalez të Himalajeve Kami Rita për herë të 30-të në majën e Everestit

Alpinisti nepalez Kami Rita arriti majën e malit Everest për herë të 30 të mërkurën, duke thyer rekordin e tij për ngjitjen në malin më të lartë të planetit, njoftoi organizatori i ekspeditës së tij.


“Kami Rita arriti kulmin mëngjesin e sotëm (e mërkurë). Ai ka vendosur një rekord të ri prej 30 ngjitjesh në Everest”, tha për AFP Sherpa Mingma e Seven Summit Treks, kompania që organizon ngjitjet.

I lindur në këmbët e Everestit në komunitetin etnik Sherpa, Kami Rita filloi karrierën e tij si portier përpara se të bëhej një udhërrëfyes alpinistësh. Ai ka ngjitur Everestin pothuajse çdo vit që nga ngjitja e tij e parë e suksesshme në 1994, sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Një udhërrëfyes malor për më shumë se 20 vjet, Sherpa Kami Rita u ngjit për herë të parë në malin Everest, në një lartësi prej 8,849 metrash, në 1994. Pastaj ishte një ekspeditë tregtare. Që atëherë, ai ngjitet pothuajse çdo vit në malin më të lartë në botë dhe udhëheq klientët.

“Jam i lumtur me këtë rekord, por në fund rekordet janë thyer”, tha Kami Rita për AFP më 12 maj pasi arriti majën e Everestit për herë të 29-të. “Fakti që ngjitjet e mia po e ndihmojnë Nepalin të njihet në botë më bën edhe më të lumtur”, tha ai më pas.

Në vitin 2023, ai u ngjit në Everest dy herë, çdo herë duke vendosur një rekord të ri pasi u tejkalua nga një udhërrëfyes tjetër, Pasang Dawa.

Vetë Cami Rita deklaroi se thjesht po “punonte” dhe se nuk kishte synim të vendoste rekorde. Nepalezi ka disa maja të tjera mbi 8000 metra në “koleksionin” e tij, duke përfshirë K2 në Pakistan, mali i dytë më i lartë në botë.

Me këtë arritje Kami Rita rrit avantazhin e saj ndaj udhërrëfyesit Pasang Dawa Sherpa i cili ka 27 ngjitje në malin Everest. Të dy pretendojnë se e arritën këtë sukses për të jetuar dhe se rekordi i tyre nuk ishte kurrë një prioritet.

Ekspertiza alpinistike e sherpasve dhe njohja e kushteve lokale janë çelësi për ngjitjen e sigurt të qindra alpinistëve që ngjiten në Everest çdo vit.

Këtë vit, Nepali lëshoi ​​419 leje për t’u ngjitur në Everest në sezonin e ngjitjeve pranverore, i cili zgjat nga prilli deri në fillim të qershorit. Shumica e alpinistëve ngjiten me një udhërrëfyes nepalez. Më shumë se 800 njerëz pritet të përballen me Everestin gjatë sezonit.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 23 Maj, 2024 19:54