Zgjedhjet e parakohshme në Britani/ Sunak: Nëse rizgjidhem kryeministër do dërgoj refugjatët drejt Ruandës

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 23 Maj, 2024 22:51

Zgjedhjet e parakohshme në Britani/ Sunak: Nëse rizgjidhem kryeministër do dërgoj refugjatët drejt Ruandës

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha se asnjë fluturim në Ruandë nuk do të bëhet përpara zgjedhjeve të parakohshme të 4 korrikut. Sunak e bëri njoftimin të enjten gjatë ditës së parë të plotë të fushatës. Gjithashtu Sunak u shpreh se nëse zgjidhet kryeministër do të fillojnë menjëherë fluturimet e refugjatëve drejt Ruandës.

“Ne kemi filluar të ndalojmë njerëz … fluturimet janë rezervuar për korrikun, fushat e aeroportit në gatishmëri, shoqëruesit janë gati, punonjësit e rasteve po trokasin çdo gjë, kështu që gjithçka po ndodh, dhe nëse unë rizgjohem si kryeministër juaj, ato fluturime do të shkojnë në Ruandë, “tha Sunak.

Plani i dëbimit ka qenë një politikë kryesore për Sunak që kur mori detyrën në tetor 2022. Ai ka vazhduar ta mbrojë atë edhe pasi Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar në nëntor e shpalli planin të paligjshëm me arsyetimin se Ruanda nuk mund të konsiderohej një vend i tretë i sigurt. Si përgjigje, Sunak nënshkroi një traktat të ri me vendin e Afrikës Lindore dhe miratoi legjislacionin e ri në qershor për të anashkaluar vendimin.

Nga ana e tij, lideri laburist Keir Starmer u zotua në fillim të këtij muaji të prishë planin, i cili tashmë ka kushtuar qindra miliona paund, menjëherë pas marrjes së detyrës. Por me numrin e azilkërkuesve që bëjnë udhëtimin e rrezikshëm përtej Kanalit duke u rritur në shifra rekord deri më tani në 2024, Starmer prezantoi gjithashtu një plan të veçantë për të nisur një njësi të re të zbatimit të kufirit dhe për të shfrytëzuar fuqitë kundër terrorit për të shtypur kontrabandën e njerëzve.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 23 Maj, 2024 22:51