Bideni shpalos propozimin e Izraelit për armëpushim: Kjo ujdi është mundësi nëse duan paqe

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 31 Maj, 2024 21:25

Bideni shpalos propozimin e Izraelit për armëpushim: Kjo ujdi është mundësi nëse duan paqe

Izraeli i ka ofruar Hamasit një marrëveshje të re gjithëpërfshirëse për armëpushim, tha presidenti amerikan Joe Biden.

Marrëveshja do të përfshinte kthimin e pengjeve izraelitë nga Gaza dhe rindërtimin e zonave civile

Biden u bëri thirrje udhëheqësve të të dyja palëve që të “mos e humbin këtë momentum”, raporton Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Të gjithë ata që duan paqen tani duhet të ngrenë zërin dhe të punojnë për ta bërë atë reale. Është koha që kjo luftë të përfundojë”, tha ai gjatë një fjalimi në Shtëpinë e Bardhë të premten.

“Izraeli ka bërë propozimin e tij. Hamasi thotë se dëshiron një armëpushim. Kjo marrëveshje është një mundësi për të provuar nëse ata e duan vërtet atë”, tha ai në konferencën për shtyp.

Faza e parë e marrëveshjes së propozuar do të ishte një armëpushim që zgjat gjashtë javë, gjatë së cilës Izraeli dhe Hamasi do të negociojnë një përfundim të përhershëm të luftimeve në Gaza, tha Biden.

Nëse negociatat zgjasin më shumë se gjashtë javë, armëpushimi do të vazhdojë për aq kohë sa duhet për të arritur një marrëveshje, shtoi ai.

Faza e dytë do të përfshinte dorëzimin e Hamasit të të gjithë pengjeve të mbetura dhe Izraeli duke tërhequr të gjitha forcat nga Gaza.

Faza përfundimtare do të ishte rreth një “plani të madh rindërtimi” për Gazën, sipas presidentit amerikan.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 31 Maj, 2024 21:25