Kaos në Meksikë, vritet një kryetare bashkie vetëm disa orë pas ardhjes në pushtet të presidentes së parë grua

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 4 Qershor, 2024 22:59

Kaos në Meksikë, vritet një kryetare bashkie vetëm disa orë pas ardhjes në pushtet të presidentes së parë grua

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mekisikë, me vrasjen e një kryetareje bashkie vetëm disa orë pas zgjedhjes së Claudia Sheinbaum si presidentja e parë grua e këtij vendi.

Yolanda Sanchez u qëllua në qytetin e Cotija, të cilin ajo e kishte qeverisur që nga shtatori i vitit 2021.

Ajo u zu në pritë nga persona të armatosur në qendër të Cotija, të hënën e 4 qershorit.

Mediat lokale thonë se Sanchez u qëllua 19 herë dhe vdiq në spital menjëherë pas sulmit. Në përleshjen me armë mbeti i vrarë edhe truproja i saj.

Asnjë arrestim nuk është bërë deri më tani në lidhje me sulmin, por mendohet gjerësisht se personat e armatosur i përkisnin një grupi të krimit të organizuar.

Sanchez kishte raportuar se kishte marrë kërcënime me vdekje pas marrjes së detyrës në shtator 2021, kur u bë e para grua që arriti postin e kryetares së bashkisë në Cotija.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 4 Qershor, 2024 22:59