Vriten 5 palestinezë në një sulm izraelit ndaj kampit të refugjatëve në Gaza

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 5 Qershor, 2024 22:32

Vriten 5 palestinezë në një sulm izraelit ndaj kampit të refugjatëve në Gaza

Sipas një burimi mjekësor që foli për Anadolu, disa persona të plagosur janë transportuar në Spitalin e Dëshmorëve Al-Aksa pas një sulmi izraelit në një shtëpi në kampin e refugjatëve Bureij në pjesën qendrore të Rripit të Gazës

Të paktën pesë palestinezë u vranë dhe të tjerë u plagosën sot në një sulm ajror izraelit ndaj një shtëpie brenda një kampi refugjatësh në Rripin e Gazës.

Sipas një burimi mjekësor që foli për Anadolu, disa persona të plagosur janë transportuar në Spitalin e Dëshmorëve Al-Aksa pas një sulmi izraelit në një shtëpi në kampin e refugjatëve Bureij në pjesën qendrore të Rripit të Gazës.

Dëshmitarët raportuan për Anadolu se ekipet mjekësore dhe të mbrojtjes civile zhvilluan kërkime për të mbijetuar mes rrënojave.

Më herët gjatë ditës, ushtria izraelite nisi një operacion ushtarak në pjesën qendrore të Rripit të Gazës, në lindje të Bureijit dhe Deir al-Balah. Njëkohësisht, forcat e tyre vazhduan inkursionin e tyre në qytetin jugor Rafah.

Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se 36.000 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 83.000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Pothuajse tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të gjera të Gazës janë në rrënoja, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Aviv të ndalojë menjëherë operacionin e tij në Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se qyteti të pushtohej më 6 maj.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 5 Qershor, 2024 22:32