“Kemi shumë më shumë bomba bërthamore sesa SHBA dhe Evropa”, Putin: Mos diskutojmë më mirë për luftën

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 7 Qershor, 2024 22:01

“Kemi shumë më shumë bomba bërthamore sesa SHBA dhe Evropa”, Putin: Mos diskutojmë më mirë për luftën

Edhe pse Rusia ka “shumë më shumë” bomba bërthamore sesa SHBA-ja dhe Evropa, diskutimet për një luftë të mundshme bërthamore nuk janë të nevojshme, paralajmëroi të premten presidenti rus Vladimir Putin. 

“Nuk ka nevojë të mendohet për këtë [luftën bërthamore]. Dhe unë do t’i kërkoja kujtdo që të mos përmendte asgjë të tillë,” tha ai në Forumin Ekonomik të Shën Petersburgut. 

Putin shtoi se forcat ruse po “rrisin efektivitetin e tyre”, rreth 27 muaj pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska. Industria ruse e mbrojtjes ka rritur prodhimin e predhave me 20% dhe forcat e saj po “kapërcejnë aftësitë e armiqve tanë” kur bëhet fjalë për avionët dhe tanket, tha ai.

Putin ka bërë vazhdimisht vërejtje për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore. Të premten, udhëheqësi rus tha se vendi i tij ka armë bërthamore që janë më të fuqishme se bombat që amerikanët hodhën në Hiroshima dhe Nagasaki në Luftën e Dytë Botërore, “por nuk do të shkojë deri këtu”. Stoku i përgjithshëm bërthamor i Rusisë është më i madh se ai i Shteteve të Bashkuara, në rreth 6,250 gjithsej koka bërthamore, sipas Shoqatës së Kontrollit të Armëve . SHBA ka më shumë se 5500.

Uashingtoni lëshoi ​​bomba atomike në të dy qytetet japoneze në gusht 1945, duke lënë vite shkatërrimi dhe trauma psikologjike në komunitetet atje.

Të paktën 70,000 njerëz u vranë në shpërthimin fillestar në Hiroshima, ndërsa rreth 70,000 të tjerë vdiqën nga ekspozimi ndaj rrezatimit. SHBA hodhi një tjetër bombë në Nagasaki tre ditë më vonë duke vrarë deri në 80,000 njerëz.

SHBA mbetet i vetmi vend që ka përdorur ndonjëherë një bombë atomike në luftë.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 7 Qershor, 2024 22:01