Nata e dramës zgjedhore e mbyllur nga “bomba” e Macron

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 11 Qershor, 2024 20:10

Nata e dramës zgjedhore e mbyllur nga “bomba” e Macron


Tubimi Kombëtar, i kryesuar nga Marine Le Pen dhe Jordan Bardella, fitoi më shumë se 31% të votave – më shumë se dyfishi i Rilindjes Qendrore të Macronit. Por përtej Francës, historia më e gjerë e maratonës katër-ditore të votimit në Evropë u përkiste partive të qendrës së djathtë. Ata forcuan shumicën e tyre në Parlamentin Evropian, me fitoret në Gjermani, Greqi, Poloni dhe Spanjë, dhe përparime të rëndësishme në Hungari

Nga BBC

Emmanuel Macron i Francës ka thirrur zgjedhje të parakohshme ‘bombë’, pasi u mund nga e djathta ekstreme në zgjedhjet evropiane, në një natë drame që në përgjithësi pa qendrën e djathtë të shtrëngonte kontrollin e tyre në Parlamentin e BE-së. “Kam vendosur t’ju kthej me votë zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare,” iu drejtua Macron qytetarëve të tij në një fjalim televiziv. “Prandaj unë po shpërndaj Asamblenë Kombëtare”. Partitë e ekstremit të djathtë të Evropës kishin pritur një rritje, dhe Partia e Lirisë së Austrisë ishte tashmë në rrugën e duhur për një fitore të ngushtë, të paprecedentë kur Tubimi Kombëtar i Francës dha suksesin më të madh.

Tubimi Kombëtar, i kryesuar nga Marine Le Pen dhe Jordan Bardella, fitoi më shumë se 31% të votave – më shumë se dyfishi i Rilindjes Qendrore të Macronit. Por përtej Francës, historia më e gjerë e maratonës katër-ditore të votimit në Evropë u përkiste partive të qendrës së djathtë. Ata forcuan shumicën e tyre në Parlamentin Evropian, me fitoret në Gjermani, Greqi, Poloni dhe Spanjë, dhe përparime të rëndësishme në Hungari, kundër kryeministrit dominues prej kohësh Viktor Orban. “Qendra po mban, por është gjithashtu e vërtetë se ekstremet në të majtë dhe në të djathtë kanë fituar mbështetje,” tha Ursula von der Leyen, kryetarja e qendrës së djathtë të Komisionit Evropian, tani në kurs për një mandat të dytë. Kishte gjithashtu më pak sukses për të djathtën ekstreme në Holandë, ku Partia e Lirisë e populistit anti-islamik Geert Wilders doli e dyta; dhe në Belgjikë ku separatisti Vlaams Belang humbi nga Aleanca nacionaliste e Re-Flemish. Zonja von der Leyen tha se grupi i saj i qendrës së djathtë ishte një “spirancë e stabilitetit”, por një rezultat i tillë kërkonte “përgjegjësi të madhe për partitë në qendër”.

Ajo e bëri të qartë se aleatët e vetëm të EPP-së do të ishin Socialistët dhe Demokratët dhe grupi liberal Renew që përfshin partinë e zotit Macron. Ndërsa qendra e djathtë ka një komandues 184 vendesh në Parlamentin Evropian me 720 vende, S&D nuk ka humbur terren dhe qendrat janë ende të tretët, pavarësisht nga një rënie e madhe e vendeve. Ndërkohë, konservatorët e opozitës gjermane do të dilnin gjithmonë në krye dhe ata morën 30% të votave.

Por për partinë SPD të kancelarit Olaf Scholz, ky ishte rezultati më i keq ndonjëherë në zgjedhjet evropiane, duke u renditur i treti pas Alternativës së ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD). Një kryetar fitimtar i CDU-së konservatore, Friedrich Merz, tha se ishte një fatkeqësi për koalicionin qeverisës tre-partiak dhe ai bëri thirrje për një ndryshim qëndrimi: “Ata po e dëmtojnë vendin tonë me llojin e politikës që bëjnë”. AfD ka duruar një sërë skandalesh që përfshijnë spiunazh, ndërhyrje të huaja dhe pretendime për simpatitë naziste, dhe megjithatë mbështetja e saj është ende e qëndrueshme.

“Pas gjithë profecive të dënimit, ne jemi forca e dytë më e fortë. Dhe unë po ju them, e vetmja rrugë është lart,” tha bashkë-udhëheqësja Alice Weidel. Ndërkohë, një parti e re e së majtës ekstreme kundër migrantëve, BSW, e udhëhequr nga skuadra karizmatike e krahut të majtë Sahra Wagenknecht, gjithashtu performoi mirë – duke përmbyllur një natë të mirë për partitë radikale. Në Hungari, Peter Magyar, një ish-insajder në qeverinë e Viktor Orban, është dëshmuar si një rival i rrezikshëm për aleatin e tij të vjetër, duke marrë më shumë se 30% dy muaj pasi formoi partinë e tij të qendrës së djathtë Tisza. Z. Magyar i tha korrespondentit të BBC-së në Budapest, Nick Thorpe se hungarezët kishin një situatë të re – “një parti e re opozitare e aftë për ta mposhtur këtë qeveri në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme në Hungari”. Në Spanjë, Partia Popullore (PP) e opozitës së qendrës së djathtë mundi socialistët e kryeministrit Pedro Sánchez, por jo me diferencën e madhe që priste kreu i PP Alberto Núñez Feijóo.

Një tjetër parti e ekstremit të djathtë, Vox, doli në vendin e tretë. Ndërkohë, në Itali vazhdon dominimi i Giorgia Melonit në politikën e vendit të saj. Vëllezërit e të ekstremit të djathtë të Italisë morën 29% të votave, duke mposhtur Partinë Demokratike të qendrës së majtë të Elly Schlein me pothuajse pesë pikë. “Faleminderit italianëve që po vazhdojnë të na zgjedhin ne… Jam krenare për rezultatin sonte”, u tha ajo mbështetësve të saj. Në vetëm pesë vjet, Meloni ka dyfishuar vendet e partisë së saj në Parlamentin Evropian, ndërsa performanca e zonjës Schlein befasoi këndshëm edhe aktivistët e partisë.

Në Belgjikë ishte Aleanca e Re-Flemish ajo që doli e para, duke i dhënë fund sundimit të kryeministrit liberal Alexander De. Croo. “E djathta ekstreme nuk ka performuar në Belgjikë, Republikën Çeke, Hungari, Finlandë dhe Poloni. Por ajo ka tejkaluar performancën në Francë,” tha Prof Alberto Alemanno i HEC Paris, i cili u befasua që Presidenti Macron vendosi të shpërndajë parlamentin. “Është disproporcionale që këto rezultate zgjedhore mund të shtyjnë një qeveri jashtë një vendi,” tha ai për BBC.

Megjithëse ka vetëm një grusht qeverish të qendrës së majtë në detyrë në BE, fitore pati aleanca e Gjelbër-Laburistëve në Holandë, opozita socialiste në Portugali dhe rezultat favorizues të papritur në Danimarkë për opozitën e Gjelbër- Partia e majtë, e cila përfundoi përpara socialdemokratëve qeverisës të Mette Frederiksen. Kryeministri danez, i rikuperuar nga një sulm fizik në Kopenhagë të premten, tha se krahu i djathtë kishte bërë përparim të rëndësishëm në Evropë, “këtu në Danimarkë ne dallojmë”. Në Sllovaki, partia Smer në pushtet e Robert Fico priste të fitonte, pasi kryeministri i mbijetoi një atentati.

Smer ka bërë fushatë kundër politikës së BE-së për dërgimin e armëve në Ukrainë dhe planet e saj të Marrëveshjes së Gjelbër për të trajtuar ndryshimet klimatike. Por ajo humbi ndaj partisë liberale të opozitës Progresive Sllovakia, kryetari i së cilës Michal Simecka tha se votuesit i kishin dërguar qeverisë së Fico një mesazh të qartë, se ajo nuk mund të bënte çfarë të donte.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 11 Qershor, 2024 20:10