A është kripa e detit e dëmshme për flokët? Ekspertët i japin fund dilemës

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 24 Qershor, 2024 14:11

A është kripa e detit e dëmshme për flokët? Ekspertët i japin fund dilemës

Duke qenë se jemi në zemër të korrikut dhe vazhdojmë të shijojmë diellin, detin dhe zhytjet, është koha t’i përgjigjemi një pyetjeje të shpeshtë që na shqetëson çdo verë. Në fund të fundit, a mund ta lëmë kripën e detit në flokët tanë apo duhet t’i lajmë menjëherë?

Mund të ketë mite të ndryshme për kripën, si për shembull se sa e mirë është për flokët, por ka ardhur koha t’i shpërndani. Ashtu si dielli, kripa nuk është aspak e pafajshme, ndaj është mirë të merrni masat paraprake. Çfarë do të thotë kjo? Thjesht, ashtu siç përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën dhe flokët, duhet të lani edhe flokët për t’u kujdesur për lëkurën e kokës dhe lëkurën tuaj.

Sipas ekspertëve, uji i kripur dehidraton flokët, i dobëson ato duke mos e bërë të lehtë krehjen. Pra, nëse doni flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim, mjafton t’i trajtoni me produktet e duhura sipas nevojave të tij.

Çfarë duhet të mbani? Kremi kundër diellit për flokët është po aq i nevojshëm sa kremi kundër diellit për fytyrën dhe trupin. Kremi diellor i flokëve do t’i hidraton dhe në të njëjtën kohë do ta mbrojë ngjyrën nga rrezatimi diellor dhe kripa e detit. Menjëherë pas notit, shpëlani mirë flokët dhe kujdesuni për to duke aplikuar krem ​​kundër diellit. Gjithashtu, mund të aplikoni krem ​​kundër diellit një orë ose më shumë përpara ekspozimit tuaj në diell dhe sigurohuni që ta rinovoni atë për sa kohë që bëni banja dielli.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 24 Qershor, 2024 14:11