Erdogan planifikon takimin me Putin, diskutime për Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 22:36

Erdogan planifikon takimin me Putin, diskutime për Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan ka konfirmuar se presidenti Recep Tayyip Erdogan pret të takohet me presidentin rus Vladimir Putin në punimet e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) të muajit të ardhshëm në kryeqytetin e Kazakistanit.

“Në ditët në vijim, zoti president ndoshta do të takohet me vetë zotin Putin në Kazakistan”, tha Fidan të hënën në një intervistë për Habertürk TV.

Ministri i Jashtëm turk raportohet gjithashtu se Erdogan e ka ftuar Putinin për një vizitë shtetërore në Ankara. “Ne presim që zoti Putin të na vizitojë,” tha ai. “Presidenti ynë e ka ftuar më parë. U fol për ardhjen e tij tek ne. Por së pari, kishte zgjedhje në Rusi, pastaj i patëm. Ndoshta në ditët në vijim, liderët do ta diskutojnë sërish këtë çështje”.

Raportet e mëparshme të medias sugjeruan se Erdogan dhe Putin do të diskutojnë çështje të tilla si konflikti i Moskës me Ukrainën dhe përpjekjet për të mbrojtur dërgesat e grurit përmes Detit të Zi.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 22:36