Si do të ndikojë në Ballkanin Perëndimor emërimi i Mark Rutte si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s?

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 21:48

Si do të ndikojë në Ballkanin Perëndimor emërimi i Mark Rutte si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s?

NATO do të vazhdojë të jetë e angazhuar në Ballkanin Perëndimor pasi kryeministri holandez në largim Mark Rutte së shpejti zëvendëson Jens Stoltenberg si  Sekretar të Përgjithshëm të Aleancës.

Në të njëjtën kohë, bashkëbiseduesit tanë theksojnë se nuk duhet pritur që NATO të zgjerohet gjatë mandatit të Rutte duke pranuar anëtarë të rinj nga ky rajon.

Franz-Lothar Altmann, një akademik i pavarur gjerman dhe profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Bukureshtit, deklaron për EWB se Mark Rutte “më mirë do të jetë një kopje sesa një homolog i Stoltenberg”. Ai shpjegon se Rutte “është një mbështetës i fortë i Ukrainës” dhe ai “do të vëzhgojë intensivisht përpjekjet e Rusisë për të dobësuar lidhjet e BE-së dhe NATO-s në Ballkan, veçanërisht në Serbi dhe në Republikën Srpska”.

“Ai do të ndjekë me shumë kujdes Orbanin (kryeministrin hungarez Victor Orban), të cilin ai padyshim nuk e pëlqen, dhe (kryeministri sllovak Roberto) Fico se si ata të dy sillen përballë fqinjësisë së tyre juglindore dhe në veçanti ndaj BE-së dhe NATO-s. Ai do të ketë në fund të mendjes së tij kujtimet e këqija të mos performancës skandaloze të kontingjentit holandez në Srebrenicë, kështu që ai mund t’i kushtojë më shumë pjesëmarrje Ballkanit dhe të promovojë edhe më shumë angazhimin e NATO-s në rajon, por jo me Serbinë. Serbia për NATO-n dhe BE-në nuk është një partner konstruktiv dhe i besueshëm, por një lojtar i rrezikshëm”, pohon Franz-Lothar Altmann.

Altmann nënvizon se Rutte “njihet si një politikan diplomatik jashtëzakonisht i aftë që flet butësisht dhe miqësore, por ka qëndrime të qarta”.

“Duhet pasur parasysh se holandezët, por edhe francezët, nuk janë promotorët më të hapur të zgjerimit të BE-së dhe NATO-s”, thekson Franz-Lothar Altmann.

Ndryshe nga Altmann, Vuk Vuksanović , një studiues i lartë në Qendrën e Beogradit për Politikat e Sigurisë (BCBP), deklaron për Ballkanin Perëndimor Evropian se “nuk do të ketë ndryshim” në mënyrën se si NATO e trajton Ballkanin Perëndimor dhe se bashkëpunimi me Serbinë do të vazhdojnë.

“Sekretari i Përgjithshëm është një zyrtar ndërkombëtar dhe konteksti strategjik është shumë më i rëndësishëm. Ballkani do të jetë në listën e rajoneve ku NATO ka operacionet e saj, kryesisht misioni i KFOR-it në Kosovë dhe do të vazhdojë të mbështesë misionin e BE-së ALTHEA në Bosnje dhe Hercegovinë. Programet aktuale partnere të bashkëpunimit me Serbinë gjithashtu do të vazhdojnë dhe nuk pres që Serbia, Bosnja dhe Hercegovina apo Kosova të bëhen anëtarë të NATO-s”, thotë Vuk Vuksanoviq.

Vuksanović mendon se Rutte “do të vazhdojë të theksojë të njëjtat tema në Ballkan, ndonjëherë do ta përmend Rusinë si një faktor destabilizues, por sjellja e NATO-s në Ballkan do të jetë shumë më e diktuar nga situata e sigurisë në terren, kryesisht në vende të tilla si në veri të Kosovës, se nga cili individ vepron si Sekretar i Përgjithshëm”.

Emërimi i kryeministrit holandez Mark Rutte në pozitën udhëheqëse të NATO-s u bë një punë e përfunduar pasi kandidatura e tij u mbështet nga të gjitha vendet anëtare të NATO-s. Më herët presidenti rumun Klaus Iohannis tërhoqi kandidaturën për postin e Sekretarit të Përgjithshëm.

Mandati i Sekretarit të Përgjithshëm aktual Jens Stoltenberg skadon më  1 tetor . Nuk është bërë e ditur ende se kur Ruth do të zgjidhet zyrtarisht në këtë post. Jens Stoltenberg (65), një ish-kryeministër norvegjez, ka qenë në krye të NATO-s që nga viti 2014. Ai shërbeu dy mandate të plota , të cilat u zgjatën disa herë.

Mark Rutte ( 57) njihet si politikani liberal që mban postin më të gjatë të kryeministrit në Holandë. Ai është një nga kritikët më të hapur të presidentit rus Vladimir Putin dhe mbështetësit më të vendosur të Ukrainës. Sipas Rutte, disfata e Moskës në fushën e betejës “është e një rëndësie të madhe për sigurimin e paqes në Evropë”.

/rtsh.al/

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 21:48