Protesta me 22 të vdekur në Kenia, presidenti tërheq ligjin për taksimin

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 26 Qershor, 2024 22:36

Protesta me 22 të vdekur në Kenia, presidenti tërheq ligjin për taksimin

Presidenti i Kenias, Uilliam Ruto thotë se do të tërheqë një projekt-ligj financiar që përmban rritje të diskutueshme të taksave pas protestave vdekjeprurëse që panë që parlamenti të digjet të martën.

Në një fjalim drejtuar kombit, ai tha se ishte e qartë se kenianët nuk e dëshirojnë këtë projekt-ligj. “Pranoj”, tha ai, duke shtuar se nuk do ta nënshkruajë projektligjin për t’u bërë ligj.

Të paktën 22 persona u vranë në protestat e së martës, sipas Komisionit Kombëtar të Kenias për të Drejtat e Njeriut (KNHRC) i financuar nga shteti. Ruto tha se tani do të hynte në dialog me të rinjtë, të cilët ishin në ballë të protestave më të mëdha që goditën vendin që kur u zgjodh në vitin 2022. Projektligji u miratua nga parlamenti të martën, pavarësisht nga demonstratat mbarëkombëtare kundër tij.

Protestuesit hynë në parlament, duke vandalizuar pjesën e brendshme dhe duke i vënë flakën pjesëve të kompleksit. Topuzi ceremonial, që simbolizonte autoritetin e legjislativit, u vodh. Z. Ruto fillimisht u përgjigj me kundërshtim.

Ai urdhëroi vendosjen e ushtrisë, duke thënë se “dhuna dhe anarkia” nuk do të tolerohen. Por ai zbuti tonet të mërkurën, pas një demonstrimi të jashtëzakonshëm të pushtetit popullor. “Ruto i përulet presionit të Gjeneralit Z, tërheq projektligjin e financave”, thuhet në titullin e Citizen TV të Kenias.

Në fjalimin e tij të dytë drejtuar kombit në më pak se 24 orë, z. Ruto shpalosi një arsyetim shumë të qartë se pse ai mendonte se rritja e taksave ishte e nevojshme.

Legjislacioni i propozuar ishte pjesë e përpjekjeve për të ulur barrën masive të borxhit të vendit prej më shumë se 80 miliardë dollarë (63 miliardë £), e cila i kushton vendit më shumë se gjysmën e të ardhurave vjetore të taksave për shërbimin. Ruto shtoi se qeveria e tij kishte bërë përparim dhe ishte në rrugën e duhur për të “pohuar sovranitetin” duke shlyer borxhet e saj. Ai tha se nga dispozitat do të kishin përfituar fermerët, studentët dhe mësuesit, por ai pranoi se njerëzit nuk e mbështesnin.

“Unë gjithashtu udhëhiqem nga ajo që thonë njerëzit,” tha ai, “dhe njerëzit kanë folur.” Është e paqartë se si rënia e ligjit do të ndikojë në planet për të rifilluar protestat, të cilat kryesisht janë organizuar përmes mediave sociale, të enjten.

Biseda në mediat sociale sugjeroi se protesta do të vazhdonte akoma. Qëllimi i deklaruar i demonstratave ishte të detyronin presidentin të mos e nënshkruante projektligjin. Por protestuesit kanë nisur të kërkojnë që ai të largohet, me sloganin “Ruto duhet të largohet”. Z. Ruto u ngjit në presidencë pasi mposhti rivalin e tij kryesor Raila Odinga me një diferencë të ngushtë në zgjedhjet e 2022. Ai mori 50.5% të votave, ndërsa z. Odinga 48.8%.

Ruto fitoi pasi e portretizoi veten si një “ngacmues” i cili po sfidonte një përpjekje nga dy dinastitë – Odingas dhe Kenyattas – për të mbajtur pushtetin. Ai premtoi një qasje “nga poshtë-lart” ndaj ekonomisë për të trajtuar shkallën e lartë të papunësisë tek të rinjtë dhe për të përmirësuar jetën e atyre më pak të pasur./BBC/

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 26 Qershor, 2024 22:36