Shkruhet historia: Ndodhi në Euro 2024 ajo që nuk kishte ndodhur kurrë në asnjë Kampionat Evropian

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 26 Qershor, 2024 22:40

Shkruhet historia: Ndodhi në Euro 2024 ajo që nuk kishte ndodhur kurrë në asnjë Kampionat Evropian

Është bërë histori në Euro 2024 pasi diçka ndodhi për herë të parë.

Ndjehet sikur çdokush mund të mundë këdo, dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Grupin E.

Të mërkurën Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina zhvilluan ndeshjet e tyre të fundit, të gjitha të barabarta në tri pikë pas dy ndeshjesh secila, diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë në një kampionat evropian.

Me dy ndeshjet finale që u zhvilluan njëkohësisht, Sllovakia dhe Rumania barazuan 1-1 në Frankfurt, ndërsa Ukraina dhe Belgjika luajtën një barazim pa gola në Shtutgart.

Këto rezultate i lanë të katër skuadrat të barabarta me katër pikë pas tri ndeshjesh, diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë në historinë e Kampionatit Evropian.

Rumania kaloi në 1/16 si fituese e grupit, ndërsa Belgjika iu bashkua atyre si nënkampione e grupit. Sllovakia gjithashtu është kualifikuar në raundin e parë me eliminim direkt si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Për shkak të rezultateve në Grupin E, të dhënat kokë më kokë nuk mund të përdoren për të përcaktuar pozicionet përfundimtare.

Rumania dhe Belgjika kanë të dyja një gol diferencë +1, por Rumania zuri vendin e parë për shkak të shënimit të më shumë golave ​​(katër kundër dy).

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 26 Qershor, 2024 22:40