Lajçak thotë se nesër me Bislimin e Petkoviqin do të punojnë për zhbllokim të zbatimit të marrëveshjes

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 22:48

Lajçak thotë se nesër me Bislimin e Petkoviqin do të punojnë për zhbllokim të zbatimit të marrëveshjes

Përfaqësuesi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se diskutimet ishin më sfiduese se kurrë, duke iu referuar takimeve të ndara që patën me Kurtin e Vuçiqin javën e kaluar në Bruksel. Ai shpreh keqardhje që nuk pati përparim në zbatimin e marrëveshjes drejt normalizimit.

Megjithatë, Lajçak tha se puna me kryenegociatorët Bislimi dhe Petkoviq vazhdon nesër për të punuar në zhbllokimin e marrëveshjes.

Postimi i tij i plotë:

Javën e kaluar, Borrell dhe unë pritëm Presidentin Vuçiq dhe Kryeministrin Kurti në Bruksel për një tjetër takim të Dialogut Beograd-Prishtinë.

Fatkeqësisht, nuk kemi parë ndonjë përparim në zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit. Diskutimet ishin sfiduese si kurrë më parë. Megjithatë, puna jonë vazhdon nesër kur do të mbledh Kryenegociatorët për të përpunuar hapat konkretë për zhbllokimin e zbatimit të Marrëveshjes.

Java ime përfundoi në Dubrovnik në Forumin vjetor të Dubrovnikut që mbledh së bashku politikën dhe vendimmarrës nga Ballkani Perëndimor dhe më gjerë. Kjo ngjarje është gjithmonë një tregues i mirë se ku jemi, përpara pushimeve politike të verës. Këtë vit, fokusi ishte në sfidat globale, zgjedhjet dhe zhvillimet e ardhshme, por diskutuam gjithashtu të ardhmen e Ballkanit Perëndimor si pjesë e BE-së.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 22:48