Nga SHBA-të në Francë, e djathta ekstreme betohet se është patriotike

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 20:04

Nga SHBA-të në Francë, e djathta ekstreme betohet se është patriotike

Ata e urrejnë rendin botëror liberal të ndërtuar nga vendi i tyre pas Luftës së Dytë Botërore – institucionet ndërkombëtare që ai projektoi, traktatet ndërkombëtare që nënshkroi dhe aleancën mbrojtëse të cilës i përket

Nga Alexander HURST

Unë isha duke pritur për një mik në një bar kur Donald Trump u dënua për të gjitha akuzat nga një juri e bashkëmoshatarëve të tij. Natyrisht, i bleva banakierit një goditje për të festuar – dhe, sigurisht, e përmenda në mediat sociale. Kjo nuk e bëri të lumtur dikë që njoh. “Është turp që njerëzit gëzohen kur një ish-president dënohet. Bota po qesh me ne, Biden është një klloun!” shkruanin ata. “Pse të intereson çfarë ndodh këtu. Ju jetoni në Francë. Nuk e keni idenë se çfarë po kalojmë. Çmimet e gazit, çmimet e ushqimeve, krimi, 100 mijë njerëz në vit vdesin nga fentanili, inflacioni. Nëse nuk ju pëlqen vendi ynë, hiqni dorë nga shtetësia”. Për atë që ia vlen, amerikanët shpenzojnë më pak për ushqim si përqindje e blerjeve të konsumatorëve se kushdo tjetër në Tokë; ata paguajnë më pak për benzinë ​​se të gjithë, përveç indonezianëve, rusëve, kinezëve dhe sauditëve për veturat e tyre gjigante, të mbushura me karburant; inflacioni në SHBA arriti kulmin në 9% në vitin 2022, ndërsa inflacioni në zonën e euros arriti kulmin në 10.6%; dhe krimi i dhunshëm në SHBA ra në muajt e parë të 2024 – megjithëse 34 dënimet e Trumpit për krime me siguri e kanë çuar shkallën e krimit të ish-presidentëve në nivelet më të larta të të gjitha kohërave.

Por siç e dinë shumica prej nesh, përpjekja për të ndryshuar perceptimin e dikujt me fakte është një përpjekje relativisht e kotë. Ajo që ia vlen të flitet më shumë është se kaq shumë nga mbështetësit e së djathtës ekstreme pretendojnë se janë “patriotë”, ndërsa në realitet urrejnë pothuajse gjithçka për atë që janë në të vërtetë vendet e tyre. Rregulli i ligjit? Ata mbështesin sistemin e drejtësisë kur ai dënon armiqtë e tyre, por e diskreditojnë atë kur dënon idhujt e tyre. Zgjedhje të lira dhe të ndershme? Ata – duke përfshirë edhe gjyqtarët e gjykatës supreme! – besoni në rezultate vetëm kur fitojnë kandidatët e tyre. Disa madje do të bëjnë pothuajse çdo gjasa për të justifikuar një tentativë për grusht shteti, rebelët që shkatërruan Capitolin dhe kontribuuan në vdekjen e një oficeri policie, dhe kriminelin që i nxiti ta bënin atë. Qytetet amerikane? Ata janë të bindur se ato janë vende “të tmerrshme” të mbushura me krime. Bukuri natyrore? Poshtë rregulloret mjedisore që synojnë ta ruajnë atë, dhe “Drill, baby, drill”.

Ata e urrejnë rendin botëror liberal të ndërtuar nga vendi i tyre pas Luftës së Dytë Botërore – institucionet ndërkombëtare që ai projektoi, traktatet ndërkombëtare që nënshkroi dhe aleancën mbrojtëse të cilës i përket. Ata e urrejnë idenë e pagimit të taksave për të siguruar mirëqenien e përbashkët për bashkëqytetarët e tyre, kryesisht sepse e urrejnë realitetin demografik të vendit të tyre siç është. Çfarë është, saktësisht, Amerika që ata “dashurojnë” veçse një fantazmë (zambak-bardhë)? Votuesit evropianë nuk janë aq larg sa homologët e tyre amerikanë. Në Francë, Ressemblement National i ekstremit të djathtë (RN) po përpiqet të errësojë ekstremitetin e bërthamës së tij për të arritur suksesin elektoral, ndërsa Trump është më pas i çmendur me premtimet për spastrime, nxitjet që ushtria duhet t’i jetë besnike vetëm atij dhe mendimet. për kryerjen e disa mandateve përtej kufijve kushtetues.

Por thelbi i asaj që ata po shesin është i njëjtë: një histori e dobësisë sonë e maskuar si një recetë për “kontroll” në një botë që mund të ndihet sikur po rrotullohet në të gjitha drejtimet. Aq të dobëta sa që shoqëritë tona rrezikojnë të zhyten dhe të dominohen nga ata që kërkojnë azil dhe strehim. Shumë i dobët për të integruar emigrantët – edhe pse 150 vitet e fundit të historisë franceze kanë qenë një histori e pikërisht kësaj, dhe me kaq sukses sa që historia e emigracionit armen, italian, spanjoll, portugez dhe gjerman mezi tregohet (ndoshta duhet thënë më shumë rregullisht dhe më qëllimisht). Ne jemi ngacmuar për t’u nënshtruar, thonë ata. Ne jemi viktima të Bashkimit Evropian, të profesorëve të zhytur në “wokisme” dhe të agjendës së gjelbër. Ne jemi të dobët, të dobët, të dobët, por ata, sigurisht, do të na bëjnë të fortë (përsëri).

Kjo nuk është mendësia e të fortëve; është egoja e egër që rezulton nga pasiguritë e thella. Çfarë duhet të presësh tjetër nga një parti që edhe pse tani nënvlerëson historinë e saj të promovimit të lidhjeve më të ngushta me Vladimir Putin, e ka financuar veten nëpërmjet bankave të lidhura me Kremlinin dhe flet për planet e saj për të përmbysur demokracinë? A e sheh dikush tjetër këtë patetike? Ky argument se shoqëritë tona janë “më të mëdhatë ndonjëherë”, por në të njëjtën kohë shumë të dobëta për të përballuar sfidat e mëdha të kohës sonë? Shumë e dobët për të folur sinqerisht për historinë tonë? Se diçka më pak se adhurimi nga pjesa tjetër është dëshmi e rënies së plotë?

Nuk është befasi që RN po nxjerr kandidatë të cilët, siç pretendon Libération, shfaqin besime dhe teori konspirative që nuk kanë vend në një demokraci moderne. Disa qytetërime “thjesht qëndruan nën shtazrën në zinxhirin e evolucionit”, tha Marie-Christine Sorin, një kandidate e RN në jug-perëndim. Sophie Dumont, e cila kandidon në rajonin e Burgundisë, ka ndarë komente duke akuzuar Ukrainën si “furnizuesin më të madh të fëmijëve për rrjetet pedofilike”. Françoise Billaud, e cila u bashkua me Frontin Kombëtar, pararendës i Tubimit Kombëtar, në vitet 1980, ka bërë homazhe për Philippe Pétain dhe bashkëpunëtorët e tjerë të nazistëve. Shkatërrimi është shumë më i lehtë se krijimi, dhe këta janë njerëz që nuk janë në gjendje të krijojnë asgjë. Franca duhet ta dijë këtë: ajo ndërtoi pajtimin e pasluftës me Gjermaninë, Bashkimin Evropian dhe një Evropë pa kufij të brendshëm, sepse besonte në potencialin e saj krijues, jo në dobësinë e saj të pakapërcyeshme. Dhe gjithashtu sepse udhëhiqej nga një vizion ideologjik me trashëgiminë e tij në rezistencë, jo në bashkëpunim. Natyrisht, ADN-ja e RN shtrihet diku tjetër. Në anti-Dreyfusards dhe kolaboracionizmin e Pétain dhe Louis-Ferdinand Céline, në vend të Francës që refuzoi të linte idenë e republikës të vdiste – edhe nëse kjo do të nënkuptonte lidhjen e duarve me të tjerët gjetkë. Ka nga ata që i duan vendet e tyre mjaftueshëm për të kaluar nga njohja në përparim, dhe nga ata që nuk e duan, dhe kështu ata mbeten në mohim të bazuar në turp. “Nacionalist” është një emërtim që ata zotërojnë. Por patriot? Jo në librin tim.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 20:04