U qëllua 5 herë me armë zjarri, kryeministri sllovak Robert Fico pranë rikthimit në detyrë

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 21:17

U qëllua 5 herë me armë zjarri, kryeministri sllovak Robert Fico pranë rikthimit në detyrë

Kryeministri sllovak Robert Fico së shpejti do të shfaqet në publik dhe gradualisht do të fillojë të kryejë detyrat e kreut të qeverisë, tha ministri sllovak i Mbrojtjes Robert Kalinak.

“Kryeministri po i afrohet pikës kur ai do të jetë plotësisht në gjendje të kryejë detyrat e tij,” citoi faqja e internetit pravda.sk të thoshte ministri i mbrojtjes.

Kalinak shtoi se “Fico do të vuajë gjithmonë pasojat e lëndimeve të tij.”

Atentati ndaj Ficos ndodhi më 15 maj në qytetin Gandlova në Sllovakinë perëndimore. Fico ka pësuar disa plagë me armë zjarri dhe që atëherë i është nënshtruar disa operacioneve.

Sulmuesi, shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula, u arrestua. Ai akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë për arsye politike.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 21:17