Ushqimet më të mira dhe më të këqija për të ngrënë kur jeni të sëmurë

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 1 Korrik, 2024 15:25

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për të ngrënë kur jeni të sëmurë

Kur jeni të sëmurë, trupi juaj ka nevojë për lëndë ushqyese për të rritur imunitetin. Ndërsa ushqimi nuk mund të parandalojë ose shërojë me magji sëmundjen tuaj, ajo që hani mund të lehtësojë simptomat tuaja dhe t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt.

Këtu janë nëntë ushqime që do t’ju ndihmojnë dhe tre që mund të pengojnë shërimin tuaj.

Çaji

Sidomos kur jeni duke luftuar një infeksion, është shumë e rëndësishme të qëndroni të hidratuar. Përveç ujit, nuk ka asgjë më të mirë se çaji i nxehtë.

“Pirja e çajit mund të ndihmojë në rivendosjen e hidratimit – gjë që është e rëndësishme për rikuperimin – si dhe të lehtësojë dispepsi dhe dhimbjet e fytit”, thotë dietologia Lisa Moskowitz.

Mjaltë

Për një dozë shtesë të fuqisë për rritjen e imunitetit, shtoni pak mjaltë në një filxhan çaji.

– Jo vetëm që e bën shijen e çajit shumë më të mirë, por përmban edhe veti natyrale antivirale dhe antibakteriale që mund t’ju ​​ndihmojnë të luftoni më shpejt sëmundjet – thotë Moskovitz.

Hudhra

– Përmirëson shijen e ushqimit tuaj dhe mund të forcojë sistemin tuaj imunitar. Hudhra ka veti natyrore antibakteriale dhe mund t’ju mbrojë nga bakteret që mund të shkaktojnë infeksione, duke e bërë atë një nga ushqimet më të mira për shërim, pohon Moskowitz.

Kërpudha

-Kërpudhat kanë një sërë vitaminash, mineralesh dhe enzimash të rëndësishme që ndihmojnë trupin të funksionojë sa më mirë. Përveç kësaj, hulumtimet tregojnë se ato ndihmojnë sistemin imunitar në luftën kundër llojeve të ndryshme të infeksioneve – këshillon Moskowitz.

Të mbushura me vitaminë C që forcon imunitetin, limonët

mund të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë disa infeksione.

– Megjithatë, dozat e larta të vitaminës C nuk do të kurojnë viruset apo infeksionet. Nëse tashmë jeni të sëmurë, të hani shumë portokall nuk do t’ju bëjë shumë mirë. Është më mirë të konsumohet rregullisht vitamina C si masë parandaluese – thotë Moskovits.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është i lidhur me një përgjigje më të fortë të antitrupave, që do të thotë se mund të ndihmojë në mbrojtjen e trupit kundër viruseve të mundshme. Kjo rrënjë e mprehtë mund të shkatërrojë bakteret dhe patogjenët e zakonshëm.

Ushqimet e pasura me probiotikë

– Ushqimet e fermentuara, të tilla si jogurti, kefiri dhe kombucha, përmbajnë probiotikë të shëndetshëm për zorrët që mund të ndihmojnë në mbështetjen e sistemit imunitar, thotë Moskowitz.

Zorra juaj luan një rol të rëndësishëm në sistemin tuaj imunitar dhe probiotikët – të cilët janë të pasur me baktere të mira – forcojnë florën tuaj të zorrëve.

Butakët

Nëse mund t’i hani, butakët duhet të jenë në krye të listës së blerjeve kur jeni të sëmurë. Kjo sepse janë një nga burimet më të mira të zinkut, një substancë thelbësore për imunitetin. Trupi juaj ka nevojë për zink për të prodhuar limfocitet T (qeliza të bardha të gjakut që luftojnë infeksionin).

Supë pule

Të pasura me antioksidantin karnozinë dhe derivatin e tij anserinë, lëngu i pulës dhe ekstraktet e gjoksit të pulës ndihmojnë me mukozën në pasazhet e hundës. Proteina në pulë ndihmon trupin të sigurojë energji për rikuperim, dhe lëngu ndihmon në hidratimin e trupit.

Ushqimet që duhen shmangur kur jeni të sëmurë:

Ëmbëlsuesit artificialë

– Ndërsa mund t’ju ndihmojnë të mbani sheqerin dhe kaloritë tuaja të ulëta, nëse ndiheni të sëmurë, mund të dëshironi të qëndroni larg ëmbëlsuesve artificialë. Ëmbëlsuesit artificialë mund të shkaktojnë probleme shtesë në stomak dhe potencialisht të kontribuojnë në dhimbje koke të rënda, shton ajo.

Qumështore

Një lugë e ftohtë me akullore mund të duket si zgjidhja perfekte për dhimbjen e fytit, por ushqimet me bazë qumështi mund t’i përkeqësojnë simptomat tuaja, veçanërisht nëse keni kongjestion nazal.

Kafeina

– Nëse jeni duke kërkuar kafeinë për t’ju ndihmuar të kaloni ditën kur jeni të sëmurë, kini kujdes që sasitë e tepërta të mos shkaktojnë shqetësime në stomak dhe dehidrim të lehtë, thotë Moskowitz.

Gjithashtu, kafeina mund të shtypë oreksin dhe nëse jeni të sëmurë, nuk dëshironi të humbisni lëndët ushqyese kyçe të imunitetit si C, zinku dhe antioksidantët që trupi juaj merr përmes ushqimeve ushqyese.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 1 Korrik, 2024 15:25