Mark Zuckerberg paralajmëron se kompanitë e Inteligjencës Artificiale “po përpiqen të krijojnë Zotin”

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 2 Korrik, 2024 20:59

Mark Zuckerberg paralajmëron se kompanitë e Inteligjencës Artificiale “po përpiqen të krijojnë Zotin”

Mark Zuckerberg sulmoi kompanitë e teknologjisë që zhvillojnë mjete të inteligjencës artificiale, duke pretenduar se po përpiqen të “krijojnë Zotin”.

Themeluesi i Meta – kompania e të cilit krenohet me një portofol të gjerë të produkteve të AI – këmbëngul se qasja e tij është e ndryshme nga pjesa tjetër, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Është pothuajse sikur ata mendojnë se po krijojnë Zotin apo diçka tjetër. Dhe është sikur, kjo nuk është ajo që ne po bëjmë”, ka thënë ndër tjerash ai.

Manjati i teknologjisë ka diskutuar për të diskutuar të ardhmen e AI dhe për të “ngacmuar” mjetet në zhvillim në Meta – siç janë syzet Ray Ban dhe Meta.

Ai aspiron që produkti të përfshijë ekrane të plota holografike, ndërkohë që ende duket si një palë syze dhe jo si kufje.

Manjati i teknologjisë diskutoi gjithashtu Llama 3, modelin më të fundit të Metës me AI, të cilin ai e quajti “shumë afër për t’u kapur me modelet më të mira që ekzistojnë”. /Telegrafi/

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 2 Korrik, 2024 20:59