Pse goli i Randal Kolo Muanit konsiderohet si autogol i Jan Vertonghen?

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 08:30

Pse goli i Randal Kolo Muanit konsiderohet si autogol i Jan Vertonghen?

Në minutën e 85-të, i gjetur në zonën e penalltisë nga N’Golo Kanté, sulmuesi Randal Kolo Muani e gjuajti topin.

Gjuajtja e tij, për fat të keq, u devijua nga Jan Vertonghen dhe topi përfundoi në portën e tij, duke mashtruar portierin belg Koen Casteels.

Sipas rregullores, nëse një goditje në portë bllokohet nga një mbrojtës, goli i jepet sulmuesit. Vetëm në rastin e një gjuajtje jashtë objektivit, merita në fund i shkon lojtarit fajtor për ndikimin e trajektores së topit.

Kjo është arsyeja, pse Jan Vertonghen i bashkohet austriakut Maximilian Wöber dhe Kylian Mbappé, mes golashënuesve më të mirë francezë gjatë këtij Euro 2024.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 08:30